خرید فرش کاشان
پشتیبانی و پاسخگویی : 09134037536 - 03154760786

مزیت فرش ماشینی نسبت به دستباف

مزیت فرش ماشینی نسبت به دستباف

فکر استفاده انسان از زیر انداز از زمانی آغاز شد که برای نشستن روی زمین، ناهمواری های زمین انسان را دچار آسیب می کرد و سرمای زمین توانایی نشستن انسان را بر روی زمین سلب می کرد.

زیر اندازهای ابتدایی که انسان به آن روی آورد به شکل طبیعی از قسمت هایی از گیاهان و برگ درختان که نرم بودند و یا پوست حیواناتی که بدن شان پوششی از مو و پشم داشت ساخته می شد.

رفته رفته ابداع و ساخت انواع زیر اندازها با توجه به مواد اولیه ای که برای این کار در هر منطقه وجود داشت باعث شد زیراندازهای مختلفی به شکلی مبتکرانه درست شود و با توجه به این که مواد تشکیل دهنده این زیر اندازها طبیعی بودند در طبیعت تجزیه می شدند و برای همین است که باستان شناسان نتوانستند نمونه ای از کف پوش های اولیه یا زیراندازهای ساخت بشر را در تحقیقات و کاوش های باستان شناسی کشف کنند.

 

در هر منطقه از ایران با توجه به در دسترس بودن مواد اولیه و شرایط فرهنگی ، فرش های متناسب با آن منطقه تولید می شد و مورد استفاده ساکنین آن مناطق قرار می گرفت.

بعد از این که بشر توانست علم و فناوری در تولید ماشین آلات مکانیکی را در خدمت تولید فرش قرار دهد و این فناوری را وارد بازار فرش کند ، رقیبی قدرتمند را در مقابل فرش دستباف قرار داد.

 

مزیت فرش ماشینی نسبت به فرش دستباف :

با نگاهی اجمالی به فرش دستباف به نظر می رسد فرش ماشینی از ارجحیت کمتری برخوردار است اما با نگاهی ژرف تر می توان فهمید که فرش ماشینی در مقابل فرش دستباف رقیب دست و پا بسته ای نیست. در شهرستان کاشان و شهرستان آران وبیدگل به عنوان قطب تولید فرش های ماشینی در ایران ، فرش های دستباف گونه تولید می شوند که با توجه به کیفیت نخ و بافت فرش و به روز بودن دستگاه های تولیدی مانند شرکت های نگین مشهد هلال ، قیطران ، آسایش و ... در شهرستان آران و بیدگل ، با دستگاه های 1500 شانه تراکم4500 ، فرش های دستباف گونه ای تولید می کنند که واقعا رقیب اصلی فرش های دست باف کاشان و ایران محسوب می شود.

 

1 -مهم ترین مزیتی که فرش ماشینی در برابر فرش دستباف دارد قیمت آن است .از آن جایی که برای تولید فرش دستباف زمان زیادی لازم است و  نیروی انسانی و قیمت مواد اولیه بالایی دارد ، برای همین قیمت فرش دستباف نسبت به قیمت فرش ماشینی گران تر است.

 

2- مزیت مهم دیگری که فرش ماشینی نسبت به فرش دست باف دارد این است که شما هر طرح و نقشه ای را با هر رنگی انتخاب کنید دارای سایز ها و ابعاد استاندارد شرکتی می باشد و برای خرید فرش هایی با ابعاد و سایزهای مختلف تنها کافیست شما سفارش داده تا برای شما طبق ابعاد درخواستی فرش مورد نظرتان طراحی ، بافت و تولید شود.

 

3- نکته دیگر که در این جا باید به آن اشاره کنیم و جز مزیت های فرش ماشینی نسبت به فرش دستباف می باشد مراقبت و نگهداری آسان از فرش ماشینی می باشد.

 

برای این که فرش دستباف دچار بیگی نشود هر چند ماه باید آن را بازدید کرد و از نفتالین رای مقابله با خطر بیگی فرش استفاده کرد.

بیگی فرش :موجود زنده ای است که در بافت فرش دستباف نفوذ می کند و از پروتیین موجود فرش دستباف تغذیه میکند و تخم گذاری می کند و باعث آسیب به بافت فرش دستباف می شود.

 

4- نکته مهم از مزیت های فرش ماشینی این است که در برابر نور خورشید فرش ماشینی ثبات رنگیه بیش تری نسبت به فرش دستباف دارد.

ولی فرش دستباف با تابش نور مستقیم خورشید روی آن رنگ خود رو از دست می دهد و رنگ آن تغییر کرده و حالت رنگی شبیه به دو رنگی را به خود می گیرد در حالی که فرش ماشینی توان مقاوت بیشتری در برابر نور خورشید را دارا می باشد.

 

5- مزیت بسیار عالی برای فرش های ماشینی نسبت به فرش دستباف که طرفدارای زیادی را مخصوصا خانواده های آپارتمان نشین را به خود اختصاص داده است وزن پایین این فرش ها می باشد که قابلیت حمل و جابه جایی را برای مشتریان آسان می کند.

 

ابعاد مختلف فرش ماشینی  :

در مورد ابعاد و سایزهای تولید فرش ماشینی به طور مفصل طی مقاله های گذشته توضیح دادیم ولی بازم به این نکته اشاره می کنیم که در تولید فرش ماشینی با ابعاد مختلف هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و تنها محدودیت آن که نمی توان منکر آن شد عرض دستگاه بافندگی می باشد.

در حال حاضر دستگاه های بافندگی فرش ماشینی در حال تولید فرش های ماشینی با عرض 3 و 4 متر و در طول بی نهایت مورد استفاده قرار می گیرند.

نکته قابل توجه این که فرش ماشینی در هر متر مربع دارای وزنی تقریبی بین 3 تا 4 کیلوگرم می باشد ؛ مثلا یک تخته از فرش ماشینی 12 متری تقریبا 38 تا 42 کیلوگرم وزن دارد.

سایزهای استاندارد شرکتی که بین اکثر تولیدکنندگان فرش ماشینی شناخته شده است عبارتند از:

 

4*3 – 3.5*2.25 – 3*2 – 2.25*1.5 – 4*1 – 3*1 – 2*1 – 1.5*1 - 0.8*0.5

 

ابعاد مختلف فرش ماشینی و ارتباط آن با قیمت فرش ماشینی  :

بر اساس متراژ فرش 12 متری ، قیمت فرش ماشینی را لحاظ می کنند.

وقتی قیمت فرش 12 متری را مثلا به ما 12،000،000 ریال اعلام می کنند با تقسیم بر 12 متر ، قیمت یک متر از فرش 1،000،000 ریال بدست می آید.

 نکته مهم و قابل توجه نحوه محاسبه قیمت فرش 9 متری می باشد که به دلیل پرت بافی در کناره فرش ، قیمت فرش را کمی بیش تر از مساحت فرش در قیمت واحد متر مربع محاسبه می کنند تعیین قیمت فرش 9 متری را با عددی 500 هزار ریال جمع و به عنوان قیمت فروش ان اعلام می کنند.

 

 آیا بهترین فرش ماشینی ، گرانترین فرش ماشینی است؟

باوری غلط در بین هم وطنان عزیز ایرانی این است که هر چی فرش گرانتر باشد کیفیت آن بیشتر است ، در صورتی که اینطور نیست.

بهترین فرش ماشینی برای یک مکان وابسته به 4 نکته مهم است:

1- مکانی که فرش در آن پهن می شود

2- شلوغ یا خلوت بودن خانواده

3- استفاده از فرش با چه هدفی می باشد؟

4- چه مقدار پول برای خرید فرش می توانید هزینه کنید؟

 

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  بهترین قیمت فرش ماشینی
•  مشخصات فنی و تکمیلی فرش ماشینی قبل از خرید
•  خدمات پس از فروش گل فرش کاشان
•  بهترین کیفیت فرش ماشینی
•  قوانین و مقررات خرید از گل فرش کاشان
پشتیبانی آنلاین گل فرش کاشان
فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه