خرید فرش کاشان
پشتیبانی و پاسخگویی : 09134037536 - 03154760786

روش نگهداری و شستشوی فرش ماشینی

نحوه شستشو و لکه برداری فرش ماشینی

فرش های ماشینی به دلیل طرح و تنوع و همچنین قیمت مناسب نسبت به فرش دستباف در اکثر خانه ها یافت می شود. همانند هر وسیله ی دیگری فرش ها نیز به نگهداری، نظافت و شست و شو نیاز دارند. برای شستن فرش لازم هست که به یک سری نکاتی توجه کرد که در ادامه این مقاله به آن ها اشاره می شود.

در زمان شستن فرش های ماشینی باید به نوع و جنس فرش توجه کرد، چون شستشوی فرش ها به دلیل جنس و مواد به کار رفته درآن متفاوت هست و هر فرشی با توجه به ویژگی های خاصش نیازمند یک روش شستشوی متفاوت است و احتیاج به دقت بیشتری در شستن فرش ها است.فرش های ماشینی از نظر نوع جنس نخ به چندین دسته تقسیم می شوند: فرش هایی با جنس نخ اکریلیک، پلی استر، BCF و... که نحوه شستن آن ها با یکدیگر فرق می کند.

 

مراحل شستشوی فرش ماشینی :

برای شستن فرش ماشینی ابتدا بهتر است که کل سطح فرش را به وسیله جارو برقی، جارو کرد تا از هرگونه گرد و غبار تمیز گردد و یا به وسیله ضربه زدن به پشت فرش این کار را انجام دهید که روش اول بهتر است. قبل از شستن فرش ماشینی بهتر هست که تمام سطح و پشت فرش و همچنین کناره های فرش را کامل بررسی کنید تا اگر قسمتی از فرش به هر دلیلی عیب یا پوسیدگی داشت بر طرف کنید. زیرا که اگرا از خرابی فرش ماشینی خود خبر نداشته باشید و اقدام به شستن فرش کنید امکان دارد که آسیب بیشتری به فرش خود بزنید.

محلی که می خواهید فرش ماشینی را درآنجا بشویید باید ازقبل تمیز شده باشد ودارای شیب باشد سپس تمام سطح فرش رابه وسیله آب خیس می کنید. آب مورد استفاده باید با درجه حرارت معومولی باشد و نباید از آب با درجه حرارت بالا استفاده کرد چون باعث آسیب به الیاف و تار و پود فرش می شود.  بهترین ماده شوینده برای شستشوی فرش، شامپو فرش هست که می توانید مقداری از شامپو فرش را با آب ترکیب کرده و سپس اقدام به شستن فرش نمایید بعد از شستن فرش باید اقدام به آبکشی نمایید که این کار باید در راستای خاب فرش انجام گردد سپس اقدام به پاروکشی می نمایید که این کار باعث می شود آبی که در عمق فرش نفوذ کرده خارج شود و از زردی فرش جلوگیری شود. تا اینجا مراحل شستشوی فرش ماشینی به پایان رسید و به مرحله خشک کردن فرش ماشینی می رسیم.

 

مراحل خشک کردن فرش ماشینی :

برای خشک کردن فرش ماشینی هم نیاز هست که به یک سری نکاتی توجه کرد پس از این که فرش شسته شد باید اقدام به رول کردن فرش کرد و هربار که فرش را رول می کنید پشت فرش را هم آب بگیرید، سپس فرش را روی یک سطح شیب دار گذاشته و بگذارید به مدت نصف روز به همین صورت باقی بماند تا الباقی آب فرش نیز خارج شود در انتها فرش را زیر نور خورشید پهن کرده و بگذارید کاملا خشک شود.

 

پاک کردن انواع لکه از روی فرش ماشینی :

فرش ماشینی یکی از وسایلی است که شستن آن سخت و زمانبر است، می توان با روش هایی که جلوتر گفته می شود بدون این که نیاز به شستن فرش باشد لکه ها را از روی فرش به راحتی پاک کرد. یکی از نکاتی که خیلی مهم هست در تمیز کردن لکه روی فرش، زمان هست هرچقدر سریعتر اقدام کنید برای لکه ای که روی فرش افتاده، شانس بیشتری خواهید داشت برای پاک کردن ابتدا می توان به وسیله قاشق یا پارچه باقی مانده لکه را از روی فرش جمع کرد سپس به وسیله یک پارچه مرطوب اقدام به تمیز کردن سطح فرش کرد.

اگر لکه ها روی فرش خشک شوند، پاک کردن آن ها بسیار مشکل می شود. لکه های تازه مرطوب هستند و راحت تر می توان آن ها را در ابتدا کار پاک کرد. موقع پاک کردن لکه دقت کنید که به بخش های دیگر فرش سرایت نکند و سعی کنید لکه را به پارچه دیگر منتقل کنید.

 

استفاده از شامپو فرش :

یکی از روش های پاک کردن فرش ماشینی استفاده از شامپو فرش هست، استفاده از شامپو فرش بیشتر زمانی کاربردی تر است که میزان کثیفی فرش ماشینی زیاد نباشد، برای استفاده از این روش کافی است که مقداری شامپو فرش را با آب ولرم مخلوط کرده و با استفاده از یک تکه دستمال یا ابر شروع به کشیدن روی فرش نمایید، خواهید دید که لکه ها و آلودگی های روی فرش ماشینی به خوبی تمیز خواهد شد. استفاده از شامپو فرش برای فرش های دستباف هم به همین روش که گفته شد کاربرد دارد و می توان از همین روش برای فرش های دستباف نیز استفاده کرد زیرا که شستن بیش از حد فرش های دستباف نیز باعث آسیب به الیاف و تار و پود آن ها می شود.

 

 

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  بهترین قیمت فرش ماشینی
•  حریم شخصی مشتریان گل فرش کاشان
•  بهترین کیفیت فرش ماشینی
•  مشخصات فنی و تکمیلی فرش ماشینی قبل از خرید
•  شرایط استفاده امکانات فروشگاه گل فرش کاشان
پشتیبانی آنلاین گل فرش کاشان
فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه