خرید فرش کاشان
پشتیبانی و پاسخگویی : 09134037536 - 03154760786

ویژگی های فرش ماشینی کاشان

خرید فرش ماشینی نگین مشهد هلال

در زندگی ما ایرانی ها فرش نقش با اهمیتی را ایفا می کند ؛ به طوری که در بیشتر منازل می توانید آن را مشاهده کنید حال چه به صورت تزئینی، چه به صورت زیرانداز . در دهه 50 نخستین فرش های ماشینی  در شهر کاشان بافته شد که بافت آن بوسیله ماشین ژاکارد صورت گرفت و به بازار عرضه شد و مورد استقبال بسیاری قرار گرفت . به همین خاطر افرادی بودند که به فکر تاسیس مراکزی برای بافت و تولید فرش ماشینی افتادند وبین شکل بود که کم کم کارخانجات بافت و تولید فرش ماشینی در تمام نقاط ایران مخصوصا در کاشان گسترش یافت که از بزرگترین شرکت ها میتوان از شرکت نگین مشهد هلال نام برد و اینگونه شد که تحول بزرگی در صنعت فرش ماشینی  ایران بوجود آمد و در حال حاضرکشورایران در زمره 5 صادر کننده بزرگ فرش ماشینی دنیا قرار دارد و شهرستان کاشان بالای 70 %  تولید فرش ماشینی کشورمان را در اختیار دارد .

امروزه فرش های ماشینی بوسیله دستگاه هایی تولید و بافته می شوند  که دیگر انسان در بافت آن بطور مستقیم دخالتی ندارد.
باتوجه به اینکه مردم دارای فرهنگ های متفاوت و سلایق گوناگونی می باشند ، فرش های ماشینی کاشان در نقش و طرح و رنگهای گوناگون ،  و با تنوع زیادی تولید و بافت میشوند. به خاطر همین است که تولید فرش ماشینی کاشان در کنار بافت فرش دست بافت دارای رشد و بالندگیه زیادی بوده است .

امروزه کاشان را میتوان به عنوان قلب تولید فرش ماشینی در جهان نام برد.

 

 در شهرستان کاشان در طی سال تقریبا 80 میلیون متر مکعب فرش تولید و بافته می شود که در این بین ، تنها 50 میلیون متر مکعب از این تولید در داخل کشور مصرف میشود و 30 میلیون متر مکعب آن را به سایر کشورهای جهان صادر می کنند . 

 

 سیر تحول فرش ماشینی از گذشته تا به امروز


نخستین فرش های ماشینی توسط دستگاه هایی تولید وبافت شدند که برای تولید فرش کارایی لازم را نداشتند ؛ به همین خاطر فرش هایی که با این دستگاهها تولید شدند از کیفیت بالایی برخوردار نبودند.

در زمان های نه چندان دور برای شروع تولید فرش ماشینی ، فرش های 300 شانه و 350 شانه با تراکم 900 را بافت و تولید کردند.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و ارتقای دستگاه های بافندگی فرش، موفق به تولید فرش هایی با شانه و تراکم بالا و کیفیت مطلوب شده اند.

فرش هایی که در گذشته تولید و بافت میشدند ، طرح های بسیار ساده و زمینه های خلوتی داشتند و تعداد رنگهای استفاده شده در زمینه آنها بسیار کم بود.

ولی اکنون شاهد تولید فرش های ماشینی هستیم که در رنگ زمینه آن تا 14 رنگ نیز بکار رفته است.

 

 ویژگی های فرش ماشینی کاشان


فرش های دست بافت و ماشینی طرفداران زیادی دارند.

فرش های ماشینی کاشان دارای طرح های زیادی است مانند شاه عباسی،

اسلیمی و واگیره ای و گلدانی و ... که معتبرترین آنها شاه عباسی و اسلیمی میباشد.

مهمترین ویژگی فرش ماشینی کاشان ترنجی است که در وسط فرش قرار دارد و لچک که در چهار گوشه فرش بافته میشود و در فرش جذابیت و زیبایی زیادی ایجاد میکند و این نوع از فرش ها طرفداران زیادی دارند.

رنگ لاکی یا روناسی بعنوان مشخصه فرش ماشینی کاشان میباشد.

این نوع از رنگ ، از روناس یا قرمز دانه عمل می آید و با کم و زیاد کردن غلظت آن میتوان سایه های فوق العاده زیبایی را در فرش ماشینی پدید آورد.

این رنگ را در طرح فرش های به اصطلاح جوشقانی میتوان بیشتر یافت.

 

در قسمت پشت فرش های ماشینی یک اتیکت یا برچسب قرار می دهند که مشتری های فرش ماشینی برای آنکه خرید خوبی داشته باشند باید از اطلاعات مندرج در اتیکت پشت فرش اطلاعات کافی داشته باشند.

 

این اطلاعات شامل موارد زیر می شود:

نام و کد محصول_تراکم وشانه فرش_جنس نخ پود _جنس نخ خاب_درجه فرش_ارتفاع نخ خاب و شرایط نگهداری از فرش و موارد ضروری دیگر که زمان خرید فرش ماشینی ،خریدار با استفاده از این اطلاعات میتواند خرید خوبی را برای خود رقم بزند.

جنس نخ های فرش ماشینی کاشان از الیاف مصنوعی چون اکرلیک و پلی پروپیلن و نایلون و... یا ترکیبی از این الیاف میباشد که در بین الیاف ذکر شده اکرلیک هیت ست شده از مرغوبیت و کیفیت بالاتری نسبت به بقیه الیاف برخوردار میباشد.

 

ویژگی نخ اکرلیک هیت ست شده عبارت است از:

ظرافت_لطافت_نرمی_مقاومت بال در برابر نور و گرما و طول عمر بالا

مثلا اگر جسمی داغ را بمدت 5 دقیقه روی فرش بافته شده از نخ اکرلیک قرار دهیم دچار تغییر رنگ و سوختگی نمیشود.

 

فرش های ماشینی تولید شده در کاشان درای ابعاد گوناگونی هستند و باتوجه به درخواست و سفارش مشتریان تولید و به بازار عرضه میگردد.

 

ابعاد استاندار شرکتی عبارتند از:

12متری_9متری_6متری_2.25*1.5متری_1*1متری_2*1متری

3*1متری_4*1متری

 

فرش های ماشینی در ابعاد بسیار کوچکتری تولید و بافت میشوند :

80*50

100*50

که از این ابعاد برای بافت پادری و تابلو فرش و پشتی استفاده میشود.

 

در کاشان فرش هایی با شانه و تراکم بالا هم تولید و بافت میشوند:

700   شانه ، تراکم 2550

1000 شانه ، تراکم 3000

1200 شانه ، تراکم 3600

1500 شانه ، تراکم 4500   

از زمانهای گذشته تا کنون کاشان از بزرگترین تولیدکنندگان فرش ماشینی در خاورمیانه بوده که با بافت و تولید فرش های درجه یک و با کیفیت بالا توانسته است در جهان بدرخشد و بیشتر خانواده ها ترجیح میدهند فرش ماشینی منزل خود را از فرش های بافت شهر کاشان از جمله فرش نگین مشهد هلال تهیه نمایند.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  پشتیبانی و گارانتی 24 ساعته خرید فرش
•  راهنمای خرید اینترنتی فرش
•  حمل و نقل در گل فرش کاشان
•  درباره گلفرش کاشان
•  شرایط بازگشت کالا در فروشگاه گلفرش کاشان
پشتیبانی آنلاین گل فرش کاشان
فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه