خرید فرش کاشان
پشتیبانی و پاسخگویی : 09134037536 - 03154760786

کشیدن نقشه فرش ماشینی

کشیدن نقشه فرش ماشینی


تاریخچه نقشه و نقشه کشی فرش :

مرحله نقشه کشی فرش قبل از هر چیز دیگری در روند تولید آن ، یکی از مهمترین مراحل تولید فرش است.

هر بافنده ای هر چقدر هم در بافت فرش حرفه ای و هنرمند باشد باز هم برای نشان دادن هنر خود و بافت فرشی بدون نقص و با ظاهری زیبا و با کیفیت ، احتیاج به نقشه های دقیق و اصیل دارد.از ارکان بسیار مهم و اصلی در تولید فرش اصیل و با کیفیت بالا ، مهارت و دقت بالا در کشیدن نقشه فرش و طراحی آن است.پس از کشیدن نقشه فرش ، یکی از رشته های بسیار مهم در رابطه با نقشه فرش ، نقطه چینی فرش و رنگ آمیزی ان میباشد.هنری که دست کمی از طراحی و کشیدن نقشه فرش ندارد ، رنگ آمیزی نقشه فرش است که در این صنعت هنرمندان به فراگرفتن هنرهایی در این زمینه چون شناخت رنگها و هارمونی آنها ، کنتراست رنگ و پخش رنگ میپردازند.

نقشه های فرش نه تنها از دیدگاه مهندسی تولید و بعنوان برنامه ای برای اجرای بافت فرش بلکه از نظر هنری ، بیانگر نگاره ها و خطاهاست و به عبارتی کلی پلان و طرح کار محسوب میشود.

معمولا کسی که بعنوان طراح ماهر فرش شناخته میشود باید بتواند در طراحی نقشه های متفاوت از فرش و انواع حاشیه های فرش ، محاسباتی دقیق داشته باشد و شناختی کامل از تاریخ و تاریخچه طراحی فرش و نقشه های فرش بدست بیاورد تا بتواند طرح هایی متناسب با نظر و سلیقه افراد متفاوت در داخل و خارج از ایران را تامین کند.نکته دیگر اینکه کشیدن نقشه فرش را میتوان زیر مجوعه ای از نقاشی و طراحی سنتی ایران به حساب آورد و یکی از زیباترین و جذاب ترین صنایع دستی ایران محسوب کرد.هنر نقشه کشی در فرش شامل نقش و نگاره ها و طراحی انواع فرش های تابلویی ،تزئینی ، پرده ای ، گلیم ، پادری و ... میباشد.

در حالت کلی امروزه کشیدن نقشه فرش به دو صورت انجام میشود:

1.دستی

2.کامپوتری

 کشیدن نقشه فرش به صورت دستی:

معمولا کشیدن نقشه فرش با توجه به تراکم مورد در بافت فرش مشخص میشود و محسابه میگردد.بعد با استفاده های از کاغذهای مخصوص که به صورت شطرنجی شکل هستند با توجه به شمارش رج ، مشغول به کار طراحی یا بعبارت دیگر نقطه چینی میشوند.

بنابراین برای کشیدن نقشه فرش دو کار لازم است انجام شود :

1.مشخص کردن طول و عرض فرش

2.مشخص کردن اینکه چه تعداد چله باید در عرض فرش مورد استفاده قرار بگیرد.

برای کشیدن نقشه فرش در روش دستی ، در ابتدا کاغذهای مخصوص که از قبل برای کشیدن نقشه آماده شده است را به صورتی تقسیم بندی میکنند که شامل مربع در آن شاما 10 خانه عرضی و 10 خانه طولی باشد؛بدین شکل که هر مربع کوچک در آن بیانگر یک گره باشد.

در حال حاضر نقشه های سنتی فرش موجود از لحاظ نوع بافتشان به 2 روش:

1.فارسی باف یا غیر متقارن

2.ترکی باف یا متقارن

صورت میگیرد.


مراحلی که در هنگام کشیدن نقشه فرش در روش دستی انجام میگیرد :

1. استفاده از کاغذ شطرنجی شکل و مدادی کردن طرح خطوط کلی بر روی آن

2. رسم کردن خطوط و کشیدن تصاویری که در مدادزنی مشخص شده

3. رنگ آمیزی طرح و نگاره ها و نقوش بدست آمده از مرحله قبل

4. از طریق نقطه چین کردن ، کناره ها و حدود نگاره های نقاشی شده بر روی کاغذ شطرنجی شکل مشخص میشود.نکنه مهم اینکه هر کدام از این نقطه هایی که در هر خانه از کاغذ شطرنجی شکل مشاهده میکیند بیانگر یک گره میباشد.

مراحل کشیدن نقشه فرش توسط کامپیوتر:

اکنون بیشترین استفاده ها از کامپیوتر میباشد و باپیشرت علم و تکنولوژی های نوین نیز بیش از پیش نیاز به کامپیوتر احساس میشود و کشیدن نقشه های فرش های ماشینی از این قاعده مستثنی نیستند.بیش از 30سال از عمر کشیدن نقشه فرش با استفاده از رایانه میگذرد و امروزه استفاده از این روش فراگیر شده است.همچین نرم افزارهایی برای کشیدن نقشه های فرش ماشینی جهت صرفه جویی در منابع و سرعت بخشیدن به کار ایجاد شده است.همچنین استفاده از این نرم افزارهای نقشه کشی فرش ماشینی این قابلیت را دارد که در هر زمان طراح بخواهد میتواند نقشه و طرح خود را تغییر دهد و آن را اصلاح و ویرایش کند.کامپیوتر این توانایی را دارد که تصاویر را تبدیل به اطلاعات قابل پردازش کند.مهترین مزایای این روش این است که با توجه به ظرفیت و تقاضای بازار به تولید کنندگان در تولید انبوه و مرغوب فرش های ماشینی کمک بسیاری میکند م امکان سریع و ساده جهت ترکیب رنگ و تعویض رنگ به تولیدکنندگان فرش های ماشینی را میدهد.

تقسیم بندی های مهم دیگر در زمینه کشیدن نقشه فرش:

1.  اندازه نقشه :

تمام (سراسری)

ربعی(4/1)

قدی(2/1)

2.انواع نقشه:

گردان(خط های قوسی شکل و دورانی)

شکسته(اشکال زاویه دار و هندسی)

سنگین

یک طرفه

ساده

واگیره(تکرار شدن یک نگاره)

 3.از نظر رنگ:

نقشه فرش رنگی

نقشه فرش سیاه قلم

 4.از نظر منطقه جغرافیایی نقشه فرش:

شهری

روستایی

که بیشتر نقشه های روستایی فرش بر گرفته از ایده های ذهنی است.

 

 

 

 

 


 

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  راهنمای خرید اینترنتی فرش
•  بهترین کیفیت فرش ماشینی
•  حریم شخصی مشتریان گل فرش کاشان
•  شیوه های پرداخت گل فرش کاشان
•  قوانین و مقررات خرید از گل فرش کاشان
پشتیبانی آنلاین گل فرش کاشان
فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه