خرید فرش کاشان
پشتیبانی و پاسخگویی : 09134037536 - 03154760786

آهار کردن فرش ماشینی

آهار کردن فرش ماشینی

فرش های ماشینی و دستباف تفاوت های زیادی دارند.

از جمله تفاوتشان میتوان به چگونگی به پیوستن نخ های خاب به زمینه فرش اشاره کرد.

برخلاف فرش دستباف،در فرش ماشینی ، نخ خاب فرش به دور چله پیچ نمیخورد و به شکل نیم دایره از دور نخ چله عبور داده میشود . 

استحکام ریشه ها (گره ها) در فرش ماشینی بخاطر کوچک بودن سطح تماس نخ پود و نخ خاب کم میشود.به همین خاطر در جهت افزایش و بالابردن استحکام ریشه ها در فرش ماشینی از نوعی چسب در قسمت پشت فرش ماشینی که بافته شده است استفاده میشود که به آن در اصطلاح آهارزنی گفته میشود.

 

یادآوری اینکه الیاف بصورت خام وارد کارخانجات ریسندگی شده و طی عملیات های ریسندگی تبدیل به نخ میشوند و از این نخ ، کارخانجات بافندگی فرش ماشینی برای بافت فرش های ماشینی استفاده میکنند و بعد از بافت فرش در اصطلاح رول های فرش بصورت خام وارد قسمتهای آهار و تکمیل میشوند تا طی فرایند آهار و تکمیل ، فرش آماده و تحویل مشتری گردد.پس آهار فرش ماشینی در واقع آخرین مرحله از فرآیند تولید فرش ماشینی میباشد.

 

برای استحکام فرش های ماشینی در قسمت آهار از ترکیبات نشاسته با رزین های صنعتی یا از ترکیبات نشاسته با انواع چسب های گیاهی استفاده میشود که به آن آهارزنی فرش میگویند.

نخ های تار فرش ماشینی را بخاطر خواباندن پرزهای سطح الیاف و کاهش نیروی فرسایشی آن و همچنین برای مقاوت بیشتر نخ ها در برابر پارگی ، آهار میدهند.

 

 

درست است که فرآیند تولید فرش ماشینی و جنس الیاف در استحکام فرش ماشینی تاثیر بسزایی دارند ولی نمیتوان منکر آن شد که فرش پاره نمیشود یا فرسایش ندارد ولی با آهار کردن فرش تا حد بسیار زیادی میتوان این درصد پاره شدن فرش و فرسایش آن را کاهش داد و بر مقاومت آن اضافه کرد.

فرش بعد از اینکه تولید شد وارد قسمت آهار میشود.

قسمت آهار شامل بخش های زیادی است مانند:قسمت خشک کن ، قسمت بخارزنی و تراش و قسمت آهارزنی.

اولین بخش از آهار که فرش بعد از تولید و بافت وارد آن میشود قسمت آهارزنی است که شامل یک یا دو مخزن بزرگ پراز محلول آهار است.

داخل این مخزن بزرگ غلتک قرار گرفته است که در جهتی خلاف جهت فرش میچرخد.چیزی که در اینجا مهم است این است سرعت دورانی غلتک و حرکت خطی فرش به مقدار آهاری که پشت فرش منتقل شده است تاثیر میگذارد ، بطوریکه هر چقدر این دو نسبت به هم سرعتشون بالاتر رود مقدرا آهار کمتری به پشت فرش انتقال پیدا میکند.

لازم بذکر است برای فرشهای با تراکم کمتر که مدت زمان بیشتری را برای آهار لازم دارند سرعت این غلتک را فزایش میدهند ولی سرعت حرکت فرش را کمتر میکنند و در نقطه مقابل آن نیز فرش هایی که تراکم بالاتری دارند مدت زمان کمتری برای آهارشان کافی میباشد ؛ برای همین در آهار این نوع از فرش ها سرعت حرکت فرش افزایش و سرعت حرکت غلتک کاهش میابد.

در صنعت آهار و تکمیل فرش ماشینی یکی از متداولترین مواد مورد استفاده ، پلی وینیل استات است که ماده ای پلیمری قابل حل در آب سرد میباشد و با مقداری مواد غلظت دهنده به نسبتهای زیر مخلوط میگردد:

آب ۶۰٪

غلظت دهنده 5/0 ٪

پلی وینیل استات  5/39 ٪

 استفاده از رزین های صدر در صد خالص و بدون موادهای افزودنیجز بهترین آهار برای برای فرش های ماشینی مختلف میباشد.

در هر شرکت آهاری روشی مخصوص به خود برای ساختن چسب آهار دارند که از آن استفاده میکنند و فرمول و روش ساخت ثابتی ندارد با توجه به نوع فرش هایی که آهار میشوند و نوع دستگاه آهاری که مورد استفاده قرار میگیرد متفاوت میباشد.

چسب آهاری مرغوب و با کیفیت است که از انواع مختلف رزین خالص و بدون مواد ترکیبی و مواد افزودنی ساخته شده باشد.همچنین چسبی که در ماشین بخار آهار استفاده میشود باید با چسبی که با حرارت مستقیم در ماشین آهار ساخته میشود متفاوت باشد.

در داخل مخزن آهار ، غلتک آهار در حال گردش است و فرشی که از قسمت تولید خارج میشود وارد این مخزن شده و سپس از روی غلتک عبور داده میشود و چسب رزین در قسمت پشت فرش اضافه میشود و بعد در قسمت خشک که وارد یشود در دماای بین 80 تا 120 درجه سانتیگراد قرار گرفته و خشک میشود.

بعد ازاینکه فرش چسب رزین خورد و از خشک کن بیرون آمد ، توسط یک سیلندر که بخار آن را گرم کرده است فرش خشک شده را از قسمت خشک کن تحویل میگیرد و آن را اتو میزند و پشت فرش را نرم میکند.

آهار فرش ماشینی که در واقع مانند پوششی سراسری تمام پشت فرش ماشینی را دربر میگیرد ، به جز اینکه سبب مقاوت و استحکام بیشتر فرش میشود فواید دیگری نیز دارد ، از جمله اینکه لایه چسب آهار استفاده شده در پشت فرش ماشینی میتواند بمانند یک ترمز فرش عمل کند یا اینکه وقتی فرش را روی سطوح صاف و صیقل مثل سرامیک پهن میکنیم ، از سرخوردن آن جلوگیری میکند و دیگر اینکه آهار استفاده شده در پشت فرش ماشینی استحکام پشت فرش ماشینی را در برابر سایش روی سطحی که پهن میشود را افزایش میدهد؛همچنین از چروک شدن فرش ماشینی و تا خوردن آن جلوگیری میکند.

باید در زمان آهار کردن فرش ماشینی به شانه و تراکم فرش ماشینی نیز توجه داشته باشیم.

کار دستگاه آهار فرش ماشینی در واقع این است که پشت فرشی که تولید میشود را چسب بزند و به صورت کامل آن چسب را در پشت فرش خشک کندو در هنگام خشک کردن چسب آهار ، آهارچی باید دقت کند که به ابعاد و الیاف فرش ماشینی آسیبی وارد نشود.

در قسمت آهار دیده شده است که با توجه به اینکه در بافت فرش های ماشینی انواع نخ های پنبه ای مورد استفاده قرار میگیرد در فرمول ساخت چسب رزین و میزان استفاده از آب در آن چسب دقت لازم نمیشود و یا عدم دقت کافی برای کشش فرش در آهار، تغییراتی را در ابعاد فرش بوجود می آورد.امروزه بیشتر شرکت های آهار دیگر از ماشین های آهار فرش با روش حرارت غیر مستقیم در آهار فرش استفاده نمیکنند و بجای آن ، از دستگاه هایی با حرارت مستقیم و بدون مشعل و به صورت بخار استفاده میکنند.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  مزایای پرداخت کامل صورتحساب یا فاکتور خرید فرش ماشینی به صورت اینترنتی
•  راهنمای خرید اینترنتی فرش
•  بهترین قیمت فرش ماشینی
•  شیوه های پرداخت گل فرش کاشان
•  بهترین کیفیت فرش ماشینی
پشتیبانی آنلاین گل فرش کاشان
فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه