خرید فرش کاشان
پشتیبانی و پاسخگویی : 09134037536 - 03154760786

صنعت فرش ماشینی ایران در جهان

فرش ماشینی استاندارد

تمام مردم جهان می دانند کشور عزیزمان ایران، خواستگاه و زادگاه فرش با چند هزار سال قدمت می باشد.

کشور ایران ، طی سال های زیادی به عنوان بزرگترین صادرکننده و تولید کننده فرش ماشینی و دستباف جهان بوده و کلا در دنیا فرش ماشینی و  دستباف را به اسم ایران می شناسند.

در سال 1351 ه.ش (1973 م) فرش دستباف ، و در کارنجات حریر و مخمل کاشان اولین فرش ماشینی ایرانی بافت و تولید شد.

از آن سال تا الان هزاران کارخانه تولید و بافت فرش های ماشینی در کشور عزیزمان ایران به تولید و بافت و صادرات انواع فرش های ماشینی مشغول هستند و سال های پر فراز و نشیبی برای صنعت فرش ماشینی ایران بوده است.

می توانیم با یک بررسی اجمالی در مورد آمارهای مربوط به تولیدات و صادرات فرش های ماشینی در جهان ، متوجه این مطلب بشیم که هر چند به کندی و آرامی ولی ایران در حال نفوذ گسترده ای در بازار فرش های ماشینی جهان و بالابردن سهم خود در این حوزه در بازار بین المللی است.

وزارت صنعت و تجارت ایران طی آماری رسمی اعلام کرد که کشور ایران در زمینه صادرات فرش ماشینی در 10 سال گذشته ، از مبلغ 50 میلیون دلار به 430 میلیون دلار، در انتهای سال 2018 دست پیدا کرده است.

 

تولید فرش ماشینی :

انواع مختلف از کف پوش های ماشینی مخصوصا فرش ماشینی با متراژی بیش از 90 میلیون متر مربع در سال ، در حال حاضر در ایران تولید می شود که بیش از 75% آن سهم تامین نیاز مصرف کنندگان داخلی می باشد.

به همین خاطر در ایران مقدار تولید این محصول از مقدار مصرف داخلی آن خیلی بیش تر است و رقابتی سنگین و سخت در بین کارخانجات تولیدی فرش ماشینی در بهبود و حفظ سهم بیشتر خود از فروش محصولات خود در بازارهای داخلی برقرار است.

وقتی بازار تولید محصولی به این شکل پیش می رود تولیدکنندگان فرش ماشینی بقای خود را در بالابردن بیشتر سهم صادرات فرش های ماشینی تولیدی خود می بینند.

 به نظر خیلی از کارشناسان تا سال 1404، آن دسته از شرکت هایی که در زمینه تولید فرش ماشینی فعالیت دارند اگر نتوانند حداقل 50% از محصولات خود را صادر کنند ، از جمع رقبای این صنعت کنار میروند.

 پایین آمدن قدرت خرید مردم ایران که علت اصلی آن کم شدن ارزش پول ایران است تولیدکنندگانی را که بیشتر در فکر تامین فرش های ماشینی برای مصرف داخل ایران بوده اند را هوشیار کرده است تا فقط به تامین بازار داخل ایران تکیه نکنند و خطر خط خوردن از جمع دیگر رقبایشان را به خوبی احساس کنند.

پایین آمدن ارزش پول ملی باعث شده است تولیدکنندگان فرش ماشینی صدای زنگ خطر را نزدیک تر و بلندتر از همیشه در گوش خود احساس کنند.

 

قیمت فرش ماشینی :

 طی سال های اخیر ارزش پول ایران در برابر ارزهای بین المللی دیگر هم چون دلار، کاهش بسیاری داشته است تا جایی که تولیدکنندگان فرش های ماشینی در ایران برای ادامه دادن روند حیات اقتصادی خود ، گزینه اصلی خود را صادرات قرار دهند.

سوالی که در اینجا مطرح است این است که :

با توجه به اینکه بیشتر دستگاه های تولیدکننده فرش ماشینی و مواد اولیه آن از خارج از ایران تامین می شود ، چرا قیمت فرش ماشینی در ایران پایین تر از کشورهایی چون ترکیه و بلژیک است؟

1- خودکفایی در تولید برخی مواد اولیه در داخل کشور مانند نخ های پنبه و پلی استر و...

2- پایین بودن هزینه کارگر

3- ساخت بخش ها و قسمت هایی از ماشین آلات و قطعات یدکی دستگاه های بافندگی فرش در ایران

4- ارزان بودن انرژی در ایران

5- مشوق های دولتی و معافیت های مالیاتی که این مورد باعث شده است تا تولیدکنندگان فرش ماشینی در کشورمان تلاش بیشتری برای صادرات محصولات تولیدی خود داشته باشند.

 

تولید و بافت فرش در ایران طی هزاران سال :

 مردم ایران به دلیل مهارت های ریشه دار و سابقه تاریخی که در تولید فرش ماشینی دارند زبانزد جهانیان می باشند و معنی و مفهوم کف پوش را بهتر می شناسند و درک می کنند.

پیشرفت و توسعه نقشه های بی نظیر و بی بدیل فرش های ماشینی و تلاش روز افزون برای تولید فرش ماشینی با تراکم بالا در جهان ، از هنر ایران در بافت فرش های دستباف طی هزاران سال الهام گرفته شده است و به همین خاطر است که ایران به عنوان قطب تولید و صادرات فرش ماشینی با شانه و تراکم بالا و رنگ بندی های بسیار زیبا و وضوح طرح ها و نقشه ها درجهان محسوب میشود.

شهرت و آوازه زیاد فرش های ماشینی و دستباف ایرانی در برابر مشتریان خارجی فرش های ایرانی در عرصه جهانی ، مهمترین مزیت رقابت بین المللی بین کشورهای خارجی و صنعت فرش ماشینی ایران میباشد و این مساله بارها در جهان در سخنان اقتصاددانان برجسته ، مطرح شده است.

 

با توجه به مستقل بودن صنعت فرش در برابر صنایع وابسته دولتی ، سرمایه گذاران ایرانی تمام تلاششان این است که فرش با کیفیت برای عرضه در بازارهای خارجی و داخلی تولید نمایند تا بتوانند از اعتبار و نام و پیشینه حرفه فرش بافی در ایران دفاع کنند.

بسیاری از تولیدکنندگان به این مساله مهم واقف شده اند که صادرات و فروش ثابت و پایدار درعرصه بین المللی مشروط به کیفیت فرش ماشینی و داشتن ایزو در سطح جهانی است .

 

استاندارد و ایزو در فرش ماشینی :

ایجاد نظمی جهانی برای نظارت بر کیفیت و کنترل کیفی و ایجاد واحد تحقیق و توسعه فعالیت های تولیدی می باشد مانند:

1- ایجاد مرکزی برای تحقیقات در زمینه فرش ماشینی

2- کمک به پیشرفت و توسعه کارخانجات

3- احداث و راه اندازی آزمایشگاه های استاندارد

4- نظارت بر فعالیت تولیدی تولیدکنندگان جهت استفاده از مواد اولیه با کیفیت و مرغوب

البته در این میان نباید از زحمات و نظارت های دقیق و کارشناسی سازمان محترم استاندارد ایران در قبال نظارت بر فعالیت های تولیدکنندگان غافل شویم که همین امر تاثیر بسیار زیادی بر بهتر شدن کیفیت فرش های ماشینی ایرانی طی سالهای اخیر داشته است.

 

فروش فرش ماشینی کاشان :

سال های زیادی بود که تولیدکنندگان فرش ماشینی کاشان و ایران اصلا توجهی به سلایق مشتریان نداشتند و تنها به تولید و فروش فرش ماشینی خود بدون توجه به سلایق مشتریان داخلی و خارجی تولید می کردند.

ولی با ورود تولیدکنندگان و تجار ایرانی در عرصه فروش فرش های ایرانی در بازارهای بین المللی متوجه این مطلب مهم شدند که تنها تولید فرش نمی تواند اهمیت داشته باشد بلکه توجه به مسایل فروش از جمله  توجه به سلیقه های مشتریان و مشتری مداری ، از اصول بسیار مهم در تجارت بین المللی و جهانی می باشد.

و این چنین شد که تولیدکنندگان ایرانی با حضور انفرادی یا گروه های تجاری در بازارهای جهانی تلاش کردند تا بتوانند به درک و فهم درست و دقیقی از سلایق مشتریان خارجی در زمینه طرح و نقش،رنگ و سایزهای مورد نیاز آن ها از فرش های ماشینی ایرانی دست پیدا کنند.

اکنون میبینیم که فرش های ماشینی ایرانی توانسته است هر نوع سلیقه ، نیاز و سفارش از تمام جهان را پاسخگو باشد و این بخاطر توجه خاص تولیدکنندگان فرش ماشینی به سفارش مشتریان خارجی و تنوع بسیار زیاد صنعت فرش ماشینی ایران می باشد که در حال حاضر صادرات فرش های ماشینی ایرانی به بیش از 70 کشور جهان حاصل همین تغییر نگرش بزرگ بین تولیدکنندگان فرش ماشینی در ایران است.

 

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  مزایای پرداخت کامل صورتحساب یا فاکتور خرید فرش ماشینی به صورت اینترنتی
•  حریم شخصی مشتریان گل فرش کاشان
•  خدمات پس از فروش گل فرش کاشان
•  پشتیبانی و گارانتی 24 ساعته خرید فرش
•  مشخصات فنی و تکمیلی فرش ماشینی قبل از خرید
پشتیبانی آنلاین گل فرش کاشان
فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه