خرید فرش کاشان
پشتیبانی و پاسخگویی : 09134037536 - 03154760786

رفوگری فرش ماشینی

چگونه فرش ماشینی را رفو کنیم

وقتی از رفوگری فرش سخن می شود منظور از آن تجدید دوباره بافت فرش به گونه ای که بافت و شکل فرش به شکلی عالی تعمیر شود. فرش ها یکی از آسیب پذیرترین و حساس ترین وسایل منزل هستند و دقت داشته باشیم که نیاز به مراقبت زیادی دارد. توجه و مراقبت نکردن و عدم دقت کافی به فرش ها باعث پوسیدگی و آسیب دیدگی آن می شود.

افراد زیادی بر این تصور هستند که با بروز چنین مشکلی باید فرش های خود را تعویض کنند و فرش های جدید خریداری کنند ، در حالی که این خرابی ها و آسیب ها را می توان با استفاده از دانش رفوگری فرش درست کرد.

حرفه رفوگری فرش ماشینی از جمله شغل هایی است که از ارزش بالایی برخوردار است و دقت زیادی رو لازم دارد. نکته جالب تر این است شخص بافنده فرش نیز از حرفه رفوگری فرش ماشینی اطلاعات کاملی ندارد و با توجه به این که با حرفه بافندگی ارتباط نزدیکی دارد باید این حرفه را هم بیاموزد.

 

رفوگری فرش ماشینی چیست ؟

حرفه رفوگری فرش ماشینی یکی از خدمات حساس است که در این حرفه، رفوگر به انجام خدماتی در زمینه بهسازی و ترمیم قسمت های فرسوده ، سوخته شده ، آسیب دیده و پاره شده می پردازد. به مجموعه این خدماتی که روی فرش انجام می شود رفوگری می گویند.

رفوگری فرش کار هر کسی نیست و باید شخص رفوگر در این زمینه از اطلاعات و تخصص لازم برخوردار باشد تا بافت اصلی فرش ماشینی را حفظ کند و به ترمیم آن کمک کند چون واقعا این کار خیلی ظریف است و دقت بسیار زیادی را می طلبد.

 

چه موقع فرش را باید ترمیم و رفوگری کنیم؟

وقتی فرش های ماشینی دچار آسیب و نقصان می گردد و شکل ظاهری آن تغییر می کند ، در این جا ما فرش را نیازمند ترمیم و رفوگری می بینیم.

بسیاری از این آسیب ها به شکلی اتفاقی رخ می دهد به طوری که ما اصلا از آن اطلاعی نداریم.

بعضی دیگر از این آسیب ها به خاطر استفاده دراز مدت از فرش های ماشینی است که باعث از بین رفتن رنگ آن و ایجاد پارگی در فرش می شود که با مراقبت بیشتر و انجام دادن به نکات آموزشی در این باره تا حد زیادی از این آسیب دیدگی ها جلوگیری کرد.

 بعضی از آسیب های وارده به فرش مثل : سوختگی با سیگار ، آسیب دیدگی و پاره شدن توسط چاقو و بیدزدگی را می توان از عوامل آسیب دیدگی به بافت فرش های ماشینی دانست که نیازمند رفوگری می باشند.

با توجه کردن به به نکات ایمنی نگهداری و مراقبت از فرش ماشینی می توان جلوی بروز این نوع از مشکلات را گرفت.

 

 رفوگری و ترمیم فرش ماشینی :

فرش ماشینی از جمله وسایلی است که امروزه موارد استفاده فراوانی دارد. زمانی که شیرازه فرش ماشینی آسیب می بیند ، رفوگر شیرازه دوزی می کند یا وقتی که ریشه های فرش آسیب می بیند ، ریشه های فرش را می بافد و به اصطلاح ریشه بافی می کند.

موارد دیگری نیز هست مثلا چرم دوزی زیر فرش جهت سرنخوردن فرش ماشینی ، دو گره کردن فرش ، قسمت هایی از فرش ماشینی که از بین رفته است دوباره بافته می شود ، جداسازی و برداشتن قسمت های سوخته شده فرش و تعمیر قسمت های آسیب دیده فرش که باید آسیب دیدگی فرش را پنهان کرد ؛ که همه این قبیل تعمییرات و برطرف کردن آسیب دیدگی های فرش توسط اساتید ماهر و مجرب در زمینه فرش ماشینی در کارگاه های آموزشی و دوره های آموزشی رفوگری فرش ماشینی برگزار می گردد.

 

ابزارهای مورد نیاز برای رفوگری فرش ماشینی :

در هر شغل و حرفه و هنری ، از ابزارهایی برای انجام فعالیت و خدمات در آن حرفه و شغل استفاده می شود و رفوگری فرش ماشینی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

از جمله ابزارهایی که در رفوگری فرش ماشینی مورد استفاده رفوگر می باشد عبارتند از :

شانه رفوگری

قلاب پشت

چاقو بافت

چاقو کارد بی نوک

سوزن

قیچی

میخ کش

اتو

و....

 

 چگونه یک فرش را ماشینی را می توان رفو کرد ؟

ما به شما عزیزان گرامی رفوگری فرش ماشینی را آموزش می دهیم :

1. فرش را بر روی چهارچوبی که از قبل آماده کردیم از پشت می گزاریم تا بتوانیم آن را رفو کنیم.

2. با استفاده از نخ های مشابه و هم رنگ قالی ، شروع به کار می کنیم و قسمت های آسیب دیده فرش ماشینی را ترمیم می کنیم.

3. نکته مهم در اینجا این است که اگردیدید که قسمت های دیگری از نخ فرش نیز آسیب دیده است ، برای درست کردن آن نیز شماهم باید از نخ های رنگ و رو رفته مشابه آن استفاده کنید که معمولا از روی شیرازه های فرش میتوان رنگ را انتخاب کرد.

3.چله فرش خیلی مهم است و توجه ویژه روی آن داشته باشید.اگر دید اول و آخر فرش ، چله هایش آسیب دیده است ابتدا چله های فرش را رفو کنید.

4. برای رفو کردن آسیب دیدگی های فرش ، روش های زیادی وجود دارد که هر کدام قانون و قاعده مخصوص به خود دارند مانند بید خوردگی که واقعا نیاز به آموزش بسیار و مهارت فوق العاده ای می باشد.

5. در هنگام رفو کردن فرش باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که رنگ و نقشه ای را که انتخاب می کنید دقیقا نقشه و رنگ اصلی فرش باشد و متفاوت نباشد وگرنه علاوه بر این فرش شما دارای نقشه و رنگی متفاوت می شود از ارزش فرش ماشینی شما هم کم می کند.

6. برای رفوگری فرش ماشینی ، قسمتی از فرش ماشینی را که دچار آسیب شده ، اگر سطحی باشد پشت فرش را با ماژیک نشانه گذاری می کنند و اگر عمیق باشد اون قسمت با تیغ بطور کامل بریده و جداسازی می شود و بعد رفوگری و ترمیم می شود.

7.کسی که می خواهد به رفوگری قسمت های رنگی بپردازد باید اطلاعاتی در مورد رنگرزی داشته باشد تا بتواند رنگ مورد نظر را تهیه کرده و با مشکلی روبرو نشود.

8.اگر دیدید که فرش از قسمتی دچار آسیب دیگی یا پارگی شده است سعی کنید با توجه به قسمت سالم فرش رفو نمود ولی اگر دو طرف فرش به یک شکل نبود باید به کلیات فرش توجه کنید و طرحی متناسب با فرش را روی کاغذ پیاده کنید و سپس رفوگری فرش را انجام دهید. به این نکته مهم توجه کنید که فرشی که بدون طرح و نقشه رفو شود ارزش خود را از دست می دهد.

 9.بسار دیده شده است که در آخرین قسمت از فعالیت حساس و هنرمندانه رفوگری اتفاق افتاده که با توجه به توجهات زیاد و دقت بالا در رفوگری فرش ماشینی ، رنگ فرش یکسان رفو نشده و با رنگ نخ های دیگری که   بکار رفته است متفاوت است.

در این جا می توانید برای حل این مشکل از رنگ های آماده و محلول استفاده نمایید.

پس از اتمام کار ترمیم و رفوگری فرش ، کیله کشی ، اتو کشی و قیچی زدن ، سعی کنید از آن رنگ ها برای مطابقت دادن با چله استفاده شود.

سپس با استفاده از اتو که بطور کامل گرم نشده باشد به مدت زمان تقریبی 10 ثانیه بر روی قسمت رنگ شده از فرش ، نتیجه مطلوب مورد نظرتان را بدست آورید.

 

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  ارسال سریع فرش و ارسال رایگان فرش ماشینی به سراسر کشور
•  خدمات پس از فروش گل فرش کاشان
•  مزایای پرداخت کامل صورتحساب یا فاکتور خرید فرش ماشینی به صورت اینترنتی
•  مشخصات فنی و تکمیلی فرش ماشینی قبل از خرید
•  راهنمای خرید اینترنتی فرش
پشتیبانی آنلاین گل فرش کاشان
فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه