خرید فرش کاشان
پشتیبانی و پاسخگویی : 09134037536 - 03154760786

بافت فرش ماشینی در کشور های مختلف

نقشه و طرح فرش های ماشینی

طرح و نقشه های زیبا و روح انگیز همراه با رنگ آمیزی جذاب در فرش های ایرانی بدون شک غیر قابل انکار است و فرش دستباف ایرانی نیز مدیون همین طرح و نقشه های زیباست که جایگاه والایی در جهان دارد.

قیمت های فرش دستباف بسیار بالاتر از فرش ماشینی می باشد و از این لحاظ توانایی خرید فرش دستباف برای همگان امکان پذیر نیست و به همین خاطر است که مردم روی به خرید فرش های ماشینی آورده اند.

فرش های ماشینی از نقشه های متنوع و طرح های گوناگون و با قیمت های متفاوت برخوردار است و همین امر باعث شده است که این فرش مورد پسند تمام سلیقه ها و برطرف کنده انتظارات طیف وسیعی از مردم باشد.

فرش های دستباف که از قیمت بالاتری نسبت به فرش های ماشینی برخوردار هستند دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند از جمله این که مانند عایق و پوششی برای فصول سرد سال و جلوگیری از سرما در منزل عمل می کنند و در فصول گرم سال کف منزل را خنک می کنند.

الیافی که برای بافت فرش های دستباف استفاده شده است اکثرا با مواد طبیعی موجود در طبیعت رنگ شده است.

در طبیعت گیاهان بسیاری وجود دارند که رنگ دار هستند و انسان ها از روزگاران قدیم با کشف خصوصیات رنگی در این گیاهان از آن ها برای ساخت رنگ های طبیعی مورد نیاز در بافت فرش های دستباف استفاده می شود مثل یک گیاه خودرو به نام روناس که در قسمت ریشه این گیاه ماده رنگی وجود دارد.

 

 نقشه و طرح فرش های هندوستان :

بافت فرش دستباف در هندوستان الهام گرفته از طرح و نقشه های فرش های دستباف ایرانی است.

قبل از آشنایی صنعتگران هندی با فرش ایرانی ، از صنعت نساجی و شالبافی کشمیر شناخت داشتند.

آنچه که موجب دگرگونی و تغییر در هنر نقش پردازی در منسوجات هندوستان شد ، استفاده از طرح و نقشه فرش های ایرانی بود.

هندی ها علاوه بر استفاده از طرح و نقشه فرش های ایرانی ، از طرح و نقشه های موجود در دیگر کشورها مثل  مصر ، چین ، ترکمنی ، مراکشی ، پاکستان و فرانسه بهره می برند و توانایی خوبی در تلفیق و ترکیب نقشه های گوناگون را دارند.

طرح و نقشه گوناگون در هند عبارتند از :انواع ترنج و لچک فرش ، شکارگاه ، جانوری ، محرابی ، بته میری و در ختی و ... که طرح ترنج و لچک که هندی ها در بافت فرش های خود از آن استفاده می کنند شبیه ترنج و لچک بافته شده در طرح و نقشه فرش های بافته شده در ایران است.

 

نقشه و طرح فرش های پاکستان :

قالی بافی در کشور پاکستان از قالی بافی در هندوستان الهام گرفته شده است یعنی همان طرح و نقشه هایی را که هندی ها از ایران و کشورهای دیگر در بافت قالی های خود بکار برده اند ، در طرح و نقشه های قالی های بافته شده توسط پاکستانی ها می توان دید.

پاکستانی ها از مواد اولیه چون نخ پنبه ای و ابریشم و پشم برای بافت قالی های خود استفاده می کنند بدین صورت که در بافت قالی از گره های نامتقارن با رج شمار بالا و ریزبافت و دوپوده بهره می برند.

فرش هایی که توسط مردم خوب پاکستان بافته می شوند دو دسته اند:

1.طرح و نقشه هایی بنام گل بخارا ترکمنی که به صورت شکسته و به شکل هندسی و درقالب محلی بافته می شوند.

2.استفاده از طرح و نقشه فرش های ایرانی و هندی و ترکی که به نام های موری کاشان و موری اصفهان و ... شناخته شده هستند.

طرح و نقشه فرش های معروف و شناخته شده در فرش بافی پاکستان عبارتند از:

نقشه های درختی ، نقشه های آناتولی یا ترکیه ای ، نقشه های ایرانی ترنج و لچک ، شکارگاه و ...

 

 نقشه و طرح فرش های ترکیه :

سابقه تولید فرش در ترکیه بسیار طولانی است و در دنیا فرش های ترکیه را بنام فرش های آناتولی می شناسند.

بسیاری از محققان و پژوهشگران در کشور ترکیه و در بعضی از کشورهای غربی تا قبل از اینکه کهن ترین فرش دستباف دنیا ، پازیریک در کشور ایران پیدا شود ، معتقد بودن اولین فرش دستباف دنیا را ترک ها در ترکیه بافته اند و به سایر نقاط مختلف دنیا از جمله ایران انتقال داده اند.

محققان و پژوهشگران با بررسی بیش تر و علمی در زمینه مواد اولیه و نگاره ها و طرح و نقشه پازیریک به ایرانی الاصل بودن آن پی بردند و ادعای ترک ها را رد کردند و کشور ایران را بعنوان کشوری که منشا قالی بافی در جهان است ، معرفی کردند ولی ترک ها دست از ادعای کذب خود بر نمی دارند.

مواد اولیه مورد استفاده در فرش بافی ترکیه  شامل ابریشم ، پشم و پنبه است که با استفاده از روش گره ترکی یا گره متقارن بافته می شود.

نقشه ها و طرح های مورد استفاده در فرش های ترکیه معمولا به شکل نقوش و خطوط گردان و استفاده از طرح های با شکست هندسی می باشند.

نکته انکار ناپذیر در این جا که باید بیان شود این است که همسایه بودن کشور ترکیه با کشور ایران بر شیوه نقاشی و طراحی و رنگرزی در بافت فرش های ترکیه تاثیر زیادی داشته است تا جایی که در فرش های بافته شده در کشور ترکیه شاهد کپی برداری از طرح های ایرانی از جمله نقشه و طرح ترنج و لچک ، محرابی ، طرح درختی و شکارگاه هستیم.

 

 

نقشه و طرح فرش های چینی :

با توجه به غنای فرهنگی و روحیه هنری که نزد مردم چین است باید انتظار تولید فرش های نفیس را داشته باشیم.

مردم چین در بافت فرش های خود از نقشه و طرح های سنتی و بومی کشور خود در کنار طرح و نقشه های فرش های دیگر کشور ها از جمله ترکیه و ایران و قفقاز و ... استفاده می کنند.

 چینی ها به دنبال کپی کردن طرح و نقشه هایی هستند که در بازار خواهان بیشتری دارند و از جهت اقتصادی پررونق محسوب میشوند.

چینی ها در کپی برداری از آثار دیگران زبانزد هستند و مهارت بسیار بالایی دارند به شکلی که خیلی زود توانسته اند به آنچه که در آرزوی آن بوده اند برسند و یک سوم از تولید فرش ماشینی جهان را در اختیار خود بگیرند.

مواد اولیه مورد استفاده در بافت فرش های چینی معمولا از پنبه و ابریشم و پشم است که فرش های خود را با استفاده از گره های متقارن میبافند.

نقشه ها و طرح های فرش مورد استفاده در بافت فرش های چینی به دو دسته تقسیم میشوند:

1.نقشه و طرح فرش های سنتی چینی که مخصوص داخل کشور چین است

2.نقشه  و طرح فرش های خارجی که از بیرون از کشور چین است مانند :

طرح های ترکیه ای ، قفقازی ، ابوسون یا فرانسوی و طرح های ایرانی و...

مجموعه ای از نقوش و طرح که در آن خطوط و گل ها به شکلی شبیه به سبک گوبلن های بافته شده در قرن 16 میلادی در فرانسه نقشه پردازی میشود را طرح ابوسون میگویند.

ویژگی های نقش و طرح ابوسون:

1.استفاده از گل های رز در ترکیب نقشه ها مثل تاج گل در فواصل معین

2.استفاده از نقشه و طرح های برگ های زینتی و خطوط کمرنگ تر از گل

3. ترکیب زیبای طرح و رنگ که باعث بیشتر شدن جذابیت طرح ابوسون میشود.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  شرایط استفاده امکانات فروشگاه گل فرش کاشان
•  بهترین کیفیت فرش ماشینی
•  شیوه های پرداخت گل فرش کاشان
•  حریم شخصی مشتریان گل فرش کاشان
•  حمل و نقل در گل فرش کاشان
پشتیبانی آنلاین گل فرش کاشان
فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه