خرید فرش کاشان
پشتیبانی و پاسخگویی : 09134037536 - 03154760786

تفاوت گلیم با جاجیم

فرق گلیم با جاجیم

فرق گلیم و جاجیم

گلیم و جاجیم گونه ای از فرش های ماشینی هستند که نسبتا شبیه به هم بوده و اغلب اوقات باهم اشتباه گرفته می شوند. در این مقاله آموزشی قصد داریم تفاوت بین گلیم و جاجیم را توضیح دهیم. جاجیم نسبت به گلیم ماشینی نازک تر و از لطافت و نرمی بیشتری برخوردار است و ضخامت آن از گلیم ماشینی کمتر و ضخامت آن بین گلیم و پارچه است.

 

تفاوت نحوه بافت گلیم و جاجیم

نحوه بافت جاجیم به این شکل است که در ابعاد کم بافت می شود (در طول و عرض کم بافت می شود) و سپس تکه ها را به یکدیگر می بافند اما گلیم به صورت یک تکه و در همه سایز بافت می شود. در گلیم ماشینی چله از دید بیننده پنهان است و داخل تار و پود بافت می شود و قابل مشاهده نیست اما در جاجیم به دلیل نوع بافتش قابل مشاهده می باشد و به گونه ای بافته می شود که زیبایی چله نیز روی زیبایی جاجیم تاثیر گذار است. همچنین در جاجیم تعداد چله ها بیشتر بوده و از ظرافت بیشتری برخوردار است. نقشه های جاجیم چون به وسیله تار و پود تشکیل می شود، عموما به صورت عمودی یا افقی هستند اما این محدودیت در بافت گلیم ماشینی تا حد زیادی از بین رفته است.

 

جاجیم چیست؟

جاجیم جزء صنایع دستی بوده و بیشتر در مناطق غرب و شمال غربی کشور بافت می شود، جاجیم همانند گلیم بدون پرز می باشد و همچنین به صورت دورو است و می توان از هر دو طرف آن استفاده کرد. جاجیم در موارد زیادی کاربرد دارد از جمله به عنوان زیرانداز، رو کرسی و رختخواب پیچ استفاده می شود.

 

گلیم چیست؟

گلیم هم مانند جاجیم جزء صنایع دستی به حساب می آید که امروزه با پیشرفت تکنولوژی توسط ماشین آلات بافندگی تولید می شود. گلیم ماشینی دارای سطحی صاف بوده و برخلاف فرش ماشینی بدون پرز و خاب است. نخ مورد استفاده در گلیم فرش های ماشینی از نخ BCF بوده که ضد حساسیت و آنتی باکتریال می باشد. گلیم ها از وزن پایینی برخوردار هستند که باعث می شود شستشو نظافت از آن راحت باشد و از لحاظ قیمتی در قیاس با دیگر گونه های فرش ماشینی از قیمت پاین تری برخوردار است.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  ارسال سریع فرش و ارسال رایگان فرش ماشینی به سراسر کشور
•  شیوه های پرداخت گل فرش کاشان
•  بهترین کیفیت فرش ماشینی
•  درباره گلفرش کاشان
•  شرایط بازگشت کالا در فروشگاه گلفرش کاشان
پشتیبانی آنلاین گل فرش کاشان
فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه