خرید فرش کاشان
پشتیبانی و پاسخگویی : 09134037536 - 03154760786

عیب های فرش ماشینی

عیب های فرش ماشینی

عیب فرش های ماشینی:

عیب فرش ماشینی عارضه یا ناهنجاری ای است که بدلیل آفتها و آسیبهایی که بر روی مواد اولیه و فرش ماشینی ایجاد میکند،نه تنها از زیبایی فرش ماشینی کاسته می شود بلکه سبب کاهش عمر مفید آن نیز می شود.

این آسیب ها و عیب ها ممکن است در مرحله بافت فرش ماشینی یا تهیه مواد اولیه و یا در مرحله بعد از خرید فرش ماشینی یعنی حمل و نقل نادرست و یا بعد از استفاده از فرش ماشینی بوجود آید.

عیب هایی که در زمان بافت فرش یا حتی ممکن است در تهیه مواد اولیه بوجود آید:

1- اصالت نداشتن طرح در فرش ماشینی:

فرض کنید در بافت فرش ماشینی از نقشه ها و طرح هایی استفاده شود که با معیارهای ناشناخته و خارجی تهیه شده است و هیچ تناسب فرهنگی و ویژگیهای قومی و آداب و رسوم مردم در آن لحاظ نشده است.

به اینگونه نقش ها و طرح های فرش ماشینی که از جهت تجاری و مخصوصا از جهت تجارت خارجی از اعتبار و ارزش بسیار کمی برخوردار هستند در اصطلاح فرش ماشینی غیر اصیل یا فرش ماشینی بدون اصالت مینامند.

2- بافت نامرغوب در فرش ماشینی:

بسیار اتفاق افتاده که فرش ماشینی بافته شده است ولی بخاطر عدم دقت در بافت و یا خرابی و کیفیت پایین نخ یا چله یا پود ، فرش ماشینی بافته شده دچار عیب و نقص میگردد.

3- کوبیگی یا بالازدگی فرش ماشینی:

با توجه به نقشه اصلی فرش یا رجشمار فرش در فرش های دستباف ، زیاد مشاهده کردیم که طول فرش افزایش یا کاهش پیدا کرده است یا اینکه نگاره ها و گل های فرش باریکتر یا درازتر می شود.

یکی از دلایل بالازدگی در فرش ماشینی معمولا شل شدن چله فرش ماشینی می باشد که بالازدگی را در فرش ایجاد می کند یا سفت شدن چله در فرش سبب پایین زدگی می شود.

 4- سرکجی فرش ماشینی:

سرکجی فرش ماشینی را به راحتی در فرش می توان تشخیص داد. برای این کار کافیست فرش ماشینی را در راستای طولی بر روی قسمت دیگر فرش یا نیمه دیگر فرش قرار دهیم تا بتوانیم مشاهده کنیم که آیا طول یک نیمه از فرش ماشینی با نیمه دیگر آن برابر است یا اینکه بیشتر می باشد و در صورتی که مشاهده کردیم یک نیمه از فرش از لحاظ طول با نیمه دیگر آن متفاوت است به این حالت سرکجی فرش ماشینی می گویند.

علت سرکجی در فرش ماشینی:

سرکجی فرش در فرش ماشینی علت های زیادی دارد که برا ی آگاهی شما به چند مورد اشاره می کنیم:

1_ شل بودن چله فرش ماشینی از یک طرف و سفتی آن در طرف دیگر

2_ زیاد بودن فاصله بین چله های فرش ماشینی از یک طرف و فشرده بودن چله های فرش ماشینی در طرف مقابل

3_ نخ پرز استفاده شده در فرش ماشینی ممکن است در یک طرف فرش ماشینی نازک باشد و در مقابل در طرف دیگر فرش ماشینی کلفت باشد.

رفع سرکجی فرش ماشینی:

برای رفع سرکجی در فرش ماشینی تنها کافی است علت های ذکر شده در بالا به نحو مطلوب برطرف کنید که این مساله نیز بیشتر با هکاری مکانیک دستگاه بافت و مدیر کنترل کیفی بافت برطرف میشود.مثلا شل بودن چله ها یا سفت بودن چله ها رو بررسی کنند و نگذارند این مشکل در بافت فرش های ماشینی دیگر تکرار شود.

 5- سره داشتن در فرش ماشینی:

فرض کنید فرش ماشینی را به شکل طولی و عرضی روی هم قرار میدهیم و مشاهده می کنیم که چهار گوشه فرش به شکلی منظم و مساوی روی یکدیگر قرار می گیرند. در این حالت می گوییم فرش ماشینی سره ندارد ولی اگر هر کدام از گوشه های فرش ماشینی پس از قرار گرفتن بصورت طولی و عرضی بر روی هم به صورت مساوی و منظم با بقیه گوشه های فرش ماشینی قرار نداشت می گوییم فرش ماشینی دارای سره می باشد.

6- کجی فرش ماشینی:

علت کجی فرش تقریبا شبیه به سرکجی فرش می باشد و بسیاری از علت هایی که در بوجود آمدن سرکجی فرش دخیل هستند در ایجاد عیب دیگری در فرش ماشینی چون کجی فرش ماشینی هم دخیل می باشد. 

7- لوچه داشتن فرش ماشینی: 

لوچه داشتن فرش ماشینی باز شبیه به عیب قبلی ذکر شده در فرش ماشینی می باشد بدین صورت که ممکن است هر کدام از گوشه های فرش ماشینی نسبت به بقیه گوشه های فرش مساوی و منظم نباشد و متفاوت از بقیه باشد که اصطلاحا از این حالت بعنوان لوچه داشتن فرش ماشینی نام میبرند که نوک فرش تقریبا کج می شود و شکلی شبیه به لب آویزان بخود می گیرد.

8-شمشیری شدن فرش های ماشینی:

عیب دیگری که در فرش های ماشینی مشاهده میشود و نمیتوان به راحتی از کنار آن گذشت بدین صورت می باشد که قسمت بالای فرش ماشینی بصورت منحنی به سمت پایین فرش انحنا پیدا می کند و تقریبا بصورت تیزی مشاهده می شود. باز علت این امر شل یا سفت بودن چله فرش ماشینی و همچنین استفاده از چله های نامرغوب و با کیفیت پایین در بافت فرش ماشینی میباشد. 

9- تورفتگی کناره های فرش ماشینی:

در فرش های ماشینی با تراکم بالا به خاطر خاب پایین فرش های 1200 شانه یا فرش های 1500 شانه اغلب مشاهده میشود که حالت تو رفتگی در کناره های فرش ماشینی ایجاد می شود بدین شکل که کناره های فرش ماشینی جمع شده و حالتی باریک پیدا میکند.

نکته قابل اهمیت در اینجا اینکه ممکن است تورفتگی کناره های فرش ماشینی بخاطر کشیده شدن بیش از حد پود مورد استفاده در بافت فرش های ماشینی باشد.

ادامه دارد...

 

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  ضمانت اصل بودن فرش ماشینی
•  شیوه های پرداخت گل فرش کاشان
•  مشخصات فنی و تکمیلی فرش ماشینی قبل از خرید
•  خدمات پس از فروش گل فرش کاشان
•  مزایای پرداخت کامل صورتحساب یا فاکتور خرید فرش ماشینی به صورت اینترنتی
پشتیبانی آنلاین گل فرش کاشان
فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه