خرید فرش کاشان
پشتیبانی و پاسخگویی : 09134037536 - 03154760786

تفاوت گبه و گلیم

تفاوت گبه و گلیم

فرش گبه و گلیم فرش چه تفاوت هایی باهم دارند؟

در نگاه اول شاید زیاد به چشم نیاید که بین گبه و گلیم تفاوت وجود دارد و نمی شود مشخص کرد که واقعا چه تفاوتی بین این دو محصول زیبا وجود دارد که این دو محصول را از هم متمایز می سازد و مسلما دقت و توجه به همین وجه تمایزات است که شما را قادر میسازد فرش گبه یا گلیم فرش مورد نظرات را انتخاب و خرید نمایید.

اگر به نقشه و طرح و نگاره های فرش گبه و گلیم فرش دقت کنیم میبینیم که این دو محصول از جمله فرش های با اصالت ایرانی هستند که به صورت دستباف و ماشینی تولید می شوند و در طول زمان توانسته اند با سلیقه و نظر مشتریان به روز شوند و نظر و سلیقه مشتریان عزیز را با خود همراه سازند.

لازم است برای این که بتوانید به آسانی تفاوت موجود بین فرش گبه و گلیم فرش را درک کنید چندین نکته مهم و کلیدی را به شما بگوییم ، سپس ما در این مقاله برایتان فرش گبه و گلیم فرش را تعریف میکینم و در مورد هر کدام از این محصول به شکل اختصاصی توضیحاتی را ارائه می دهیم تا کاملا به تفاوت موجود بین فرش گبه و گلیم فرش پی ببرید.

 

فرش گبه و گلیم فرش :

حال در این قسمت به تفاوت های بارز بین فرش گبه و گلیم فرش میپردازیم و شما را با ویژگیهای متفاوت این دو محصول آشنا میسازیم.

 

1_تفاوت بین فرش گبه و گلیم فرش از لحاظ اندازه:

بافت فرش گبه بصورت دستباف معمولا در ابعاد کوچکتری نسبت به گلیم فرش میباشد و وجه مشترک این دو محصول در بافت بصورت دستباف این است که در ابعاد زیر 6 متر بافته می شود ولی در صنعت بافندگی صنعتی یعنی بصورت تولید با دستگاه های بافندگی در ابعاد استاندارد شرکتی تولید می شود و حتی بصورت سفارشی برای سایزهای غیر استاندارد برای رضایت حال مشتریان بصورت سفارشی فرش گبه و گلیم فرش طراحی و بافته می شود.

 

2_تفاوت بین فرش گبه و گلیم فرش از لحاظ جنس:

در بافت فرش گبه و گلیم فرش به شکل دستباف از الیاف طبیعی مثل پشم و کرک و گاها بندرت از ابریشم استفاده می شود ولی در بافت فرش گبه و گلیم فرش با استفاده از دستگاه های بافندگی از الیاف مصنوعی و طبیعی به شکلی ترکیبی استفاده می شود بدین صورت که مثلا جنس نخ از الیاف مصنوعی چون اکرلیک یا پلی استر یا ویسکوز و ... بافته می شود و جنس پود بکار رفته در بافت فرش گبه یا گلیم فرش ممکن است الیاف گیاهی جوت بکار رود.

 

3_تفاوت بین فرش گبه و گلیم فرش از لحاظ رنگ:

در بافت فرش گبه به صورت دستبافت از تنوع رنگی کمتری استفاده می شود ولی در گلیم فرش تنوع رنگ بیشتری وجود دارد.

نکته مهم این که فرش های گبه و گلیم فرش های ماشینی امروزه با بهترین و پیشرفته ترین و بروزترین دستگاه های ماشینی بافندگی با تنوع رنگی بسیار بالا تولید و بافت می شود و از این بابت مشتریان برای ست کردن این نوع از فرش های ماشینی با دکوراسیون داخلی منزلشان دغدغه ای ندارند.  

 

4_تفاوت بین فرش گبه و گلیم فرش از لحاظ اندازه:

برای بافت فرش های گبه و گلیم فرش از طرح و نقشه های بسیار زیبا و متنوع ذهنی و یا از روی نقش و طرح های دیگر استفاده می شود ولی در بافت فرش های گبه یا گلیم فرش های ماشینی تمام نقشه ها و طرح و نگاره ها بصورت ذهنی و با استفاده از نرم افزارهای طراحی با استفاده از کامپیوتر و بصورت مدرن و کلاسیک طراحی و بافت می شود.

اگه دقت کنید متوجه نکته بسیار مهمی در تفاوت بین فرش های گبه و گلیم فرش های ماشینی می شوید و آن این است که نوع بافت گلیم فرش های ماشینی به گونه ایست که شما هیچگونه پرزی روی آن نمیبینید ولی نوع بافت فرش های گبه بدین صورت است که پرزدار بافت می شود.

این مواردی که برایتان در بالا اشاره داشتیم تفاوت های موجود بین فرش های گبه و گلیم فرش های ماشینی و دستباف است.

حال نوبت آنست که هر کدام از این دو محصول را بصورت جداگانه برایتان توضیح بدیم و تعریف کنیم تا بتوانید شناخت بیشتر و بهتری از این دو نوع محصول بدست بیاورید. 

 

 فرش گلیم دستباف چیست؟

اگر بخواهیم به شکلی ساده در مورد فرش های گبه توضیح بدیم لازم است یادآور شویم که جنس گلیم معمولا از الیاف طبیعی چون کرک یا پشم می باشد و معولا در قسمت هایی بافت و تولید می شوند که برای دامپروری شرایط مساعدی وجود دارد و از پشم گوسفندان است که می توانند چنین فرش هایی با چنین کیفیت بالای بافتی تولید و عرضه کنند.

حال شاید برایتان سوال پیش بیاید که چه تفاوتی بین بافت گلیم فرش و قالی های دستباف وجود دارد؟

بارزترین و ظاهرترین تفاوت بین نوع بافت فرش های دستباف و گلیم فرش در این است که در بافت گلیم فرش تار و پود استفاده شده و گره و پرزهای بلند بمانند فرش ها ی دستباف دیده نمی شود.

در مورد جنس نخ مورد استفاده در بافت گلیم فرش لازم بذکر است که لطافت زیاد جنس نخ استفاده شده در بافت گلیم فرش باعث مرغوبیت بیشتر این محصول میشود و معمولا برای بافت گلیم فرش گزینه ای که خیلی مورد استفاده قرار می گیرد در مورد جنس نخ مورد استفاده گلیم فرش ، پشم مرینوس می باشد.

در مورد طرح و نقشه های مورد استفاده در بافت گلیم فرش بهتر است بدانید که نقشه معمولا ثابت و ساده است و در برخی اوقات از طرح و نقشه های ذهنی هم استفاده می شود اما بصورت کلی باید بیان داشت که طرح و نقشه ها و نگاره هایی که برای بافت گلیم فرش مورد استفاده قرار میگیرد با توجه به اینکه مربوط به چه منطقه جغرافیایی است یا اینکه مشخص کننده قسمتی از فرهنگ مردم همان منطقه جغرافیایی است که فرش را در آن منطقه بافته اند.

بافت گلیم فرش بیشتر در کشورهای ایران و ترکیه مرسوم است و رواج دارد.

 

فرش گبه دستباف چیست؟

نوعی از فرش های بافته شده با هنر دست انسان است که دارای پرزهای بلندی نیز می باشد و با توجه به نوع بافت مخصوصی که دارا می باشد جز دسته فرش و قالی قرار نمیگیرد ولی از آن با عنوان فرش گبه یاد میشود که از زیباترین صنایع دستی ایران است که با دستان هنرمند و توانای بانوان خوب عشایری بیشتر در مناطق جنوب غربی ایران بافته میشود.

فرش های گبه دارای مشخصه بارزی هستند و آن داشتن پرزهای بلند و نرم است.

در گذشته بیشتر برای بافت گبه از طرح و نقشه و نگاره های ذهنی استفاده می شد ولی امروزه با استفاده از کامپوتر و با استفاده از قدرت ذهن و قدرت پردازنده های بسیار قوی کامپیوتر با ترکیب هنر ادغام طرح های سنتی و کلاسیک ، میتوانیم نقشه های بسیار زیبا و مدرن و حیرت انگیز در بافت فرش های گبه را شاهد باشیم.

لازم بذکر است شرکتهای صادر کننده نمونه فرش های ماشینی چون شرکت فرش نگین مشهد هلال(فرش شبان) ، از بهترین صادرکنندگان گبه های ماشینی ایرانی به تمام کشورهای دنیا می باشد که شما می توانید با استفاده از سایت رسمی این شرکت یا مراجعه حضوری خرید آسان داشته باشید و محصولی با کیفیت جهانی را خریداری نمایید.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  خدمات پس از فروش گل فرش کاشان
•  ارسال سریع فرش و ارسال رایگان فرش ماشینی به سراسر کشور
•  درباره گلفرش کاشان
•  شماره حسابهای گل فرش کاشان
•  بهترین کیفیت فرش ماشینی
پشتیبانی آنلاین گل فرش کاشان
فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه