خرید فرش کاشان
پشتیبانی و پاسخگویی : 09134037536 - 03154760786

طراحی فرش های ماشینی کاشان

طرح های فرش ماشینی کاشان

همیشه موضوعات مهمی چون طراحی فرش ماشینی ، از جمله موضوعات با اهمیتی بوده که بحث های زیادی را بهمراه خود داشته و با توجه به اینکه موضوع طراحی ارتباطی مستقیم با فرش دارد ، نوشته ها و گفته های بسیار زیادی را در پی داشته است و بسیار کم میتوانید نوشته یا مطلبی جستجو کنید در این رابطه با فرش ، که حتی کوتاه و گذرا به مبحث مهم طراحی اشاره ای نداشته باشد.

در عین حال در میان تمام نامهربانیها و نوشته ها و مطالب ناروا و روا در زمینه طراحی فرش ماشینی ، چیزی که ما کمتر شاهد آن هستیم ، بررسی ها و تحقیقات علمی و کارشناسانه به دور از تفریط و افراط است که بتواند به روشنی طراحی فرش را معرفی نماید.

اگر هم نقدی بوده یا مطلب و تحقیقی صورت گرفته آنقدر نامفهوم و گنگ بوده است که نتوانسته است بخوبی از طراحی فرش ماشینی تعریف دقیقی ارائه دهد.

 

طراحی فرش ، طراح و طرح فرش ماشینی :

در مقالات و کتب زیادی در مورد طراحی فرش ماشینی مشاهده کردیم که در مورد موضاعات کلی در زمینه طراحی فرش ماشینی بیشتر از آنکه از نکات و مباحث کارشناسانه و نقدهای سازنده  صحبت در میان باشد ، بیشتر گلایه هایی از این قبیل به چشم میخورد:

چرا اسم یا نام و نام خانوادگی طراحان فرش ماشینی در جایی یا قسمتی از فرش های تولیدی ذکر نمیشود.

تجار و صاحبان سرمایه طراحان فرش ماشینی را استثمار کرده اند و....

البته اهل فهم بخوبی میدانند که استفاده از این جملات مخاطب جذب کن و اغراق آمیز صرفا استفاده ابزاری دارد و و برای سیاهه افزایی و بازارگرمی استفاده میشود تا ذکر حقیقت در مورد کار طراحان فرش ماشینی.

برا ی پاسخ به این گزافه گویی ها و سخنان سخیف همین بس است که بگوییم مگر آثار تاریخی و باستانی بیشماری که در سراسر جهان کشف و دیده شده است یا همان کوزه ها و سفال های بجا مانده از اعصار گذشته دارای نام سازنده خود میباشند یا اسمی از طراح این اشیا قدیمی بر روی آن نوشته یا حک شده است؟

برای همین میتوان گفت به همان دلیل که این آثار تاریخی با ارزش بدون نام طراح و سازنده هستند طراحان فرش ماشینی هم توقعی نباید داشته باشند که نامشان در جایی در قسمتی از فرش ماشینی ذکر شود یا نوشته شود.

ناگفته نماند که برا ی تهیه و تولید یک تخته از فرش ماشینی افراد زیادی زحمت میکشند که اگر به اسم بردن از آنها باشد به اندازه خود فرش ماشینی باید فضا آماده کرد برای ذکر نام کسانی که در بافت و تهیه فرش ماشینی زحمت کشیده اند.

در مورد طرح فرش ماشینی باید بگوییم که از آنجا که طرح فرش ماشینی را معمولا بر روی یک کاغذ شطرنجی شکل تهیه و آماده میکنند ، به صورت یک اثری هنری مانند نقاشی نمیتوان به آن نگاه کرد و آنچه که به طرح روح میبخشد و باعث میشود طرح به یک اثر هنری و زیبا و جذاب تبدیل شود حمایت های تولید کننده و تلاش های بی وقفه و زحماتی است که در طول زمان توسط بافنده صورت میگیرد و به همین دلیل است که طراحی فرش ماشینی را بعنوان شغل یا رشته ای مستقل و جدا از بافت و تولید فرش ماشینی در نظر نمیگیرند.

برای آنکه بتوانیم وارد بحث ارکان اصلی فرش ماشینی شویم لازم است در ابتدای امر در مورد سه رکن اصلی یعنی همان طراحی و طراح و طرح فرش ماشینی ، شناخت و اطلاعات کافی داشته باشیم و بتوانیم در مورد هر یک از این سه رکن در جایگاه خودشان اظهار نظری کارشناسانه و منطقی با شناخت کامل داشته باشیم.

بدون شناخت و داشتن اطلاعات کافی در مورد سه رکن ذکر شده نه تنها به ما کمک نمیکند تا تعریفی دقیق و کاملی ارائه دهیم بلکه هر آن چه هم گفته شود گزافه گویی است و و بیشتر مطلب را گنگ و پیچیده تر خواهد کرد و بدین خاطر است تا الان در هیچ جا یا هیچ کتابی تعریفی دقیق و جامع و کاملی شما در مورد هر یک از سه رکن اصلی پیدا نمیکنید تا بتوانید به روشنی به نقش و جایگاه واقعی هر یک از سه رکن اصلی شناخت پیدا کنید.

 

بطور خلاصه بخواهیم یک تعریفی اجمالی از طراحی فرش ماشینی داشته باشیم همین بس است که بگوییم که :

طراحی فرش ماشینی از روش و سبکی اختصاصی برای خود پیروی میکند و در واقع زیرگروه رشته طراحی محسوب میشود و از یکسری قواعد و اصولی پیروی میکند که در چهارچوب و حیطه کاری خودش نمیباشد یعنی لازم است اصولی فنی و قواعدی را در مورد تولید و بافت فرش ماشینی رعایت نماید.

از طرفی دیگر با توجه به آنکه طراحی فرش ماشینی ریشه ای هم در نگارگری دارا میباشد ملزم به رعایت هر آنچه که در نگارگری لازم الاجراست ، میباشد و در طراحی فرش ماشینی نیز میتوان از استفاده نمود به شرط آنکه با نکته های فنی و اصول فنی و مورد قبول در تولید و بافت فرش ماشینی ، مغایرتی نداشته باشد و مطابق باشد.

 

برا اینکه تعریفی کامل و جامع بتوانید از رکن اول از سه ارکان اصلی فرش ماشینی داشته باشیم لازم است بگوییم:

طراحی فرش ماشینی عبارت است نقاشی و نگارگری فرش ماشینی با رعایت قواعد و اصول تولید و بافت و در چهارچوب قوانین و اصول فنی تولید و بافت فرش ماشینی.

حال نوبت آنست که به سراغ رکن دوم یعنی طراح فرش ماشینی برویم تا بتوانیم از تعریفی که از آن برای شما ارائه میدهیم شما عزیزان بتوانید به شناخت کامل در مورد طراح فرش ماشینی دست پیدا کنید.

ما در اینجا به شما کمک میکنیم تا بتوانید با وظیفه و رسالت و حوزه عمل طراح به آسانی شناخت پیدا کنید و آشنا شوید و این کار بدون اینکه شما تعریف روشن و دقیقی از طراحی و طراح نداشته باشید امکان پذیر نخواهد بود چون از جمله وظایف مهم طراح عینیت بخشیدن به طرح فرش ماشینی و عمل کردن به طراحی میباشد.

 

پس لازم است طراح را بدین شکل برای شما تعریف نماییم:

طراح فرش ماشینی به شخصی گفته میشود که از توانایی بالا برای رسم یک وجود ذهنی یا عینی بصورتی دوبعدی با استفاده از قوانین و رعایت اصول بافت فرش برخوردار باشد و بتواند از قدرت و تواناییهای بالای خود در تجسم کردن زیباییها با استفاده از رنگها در مورد بافت فرش به شکلی سه بعدیمانند آنچه که یک فرد بیننده میتوان فرش را ببیند ، داشته باشد.

 طرح فرش ماشینی بسیار با اهمیت از طراحی و طراح است چرا که هم باید تعریفی خاص و مجزا را دارا باشد و هم از همسانی و هماهنگی خاصی با دو تعریفی که از قبل برای شما ارائه دادیم برخوردار باشد تا بتواند در کنار دوعنصر قبلی واحد مجزایی بنام طرح فرش ماشینی را تشکیل دهد.

 

لذا برای تعریف طرح فرش ماشینی باید بگوییم که:

طرح فرش عبارت است از یک نقاشی که بر روی کاغذهای مخصوص شرنجی شکل و مختص طراحی فرش در چهارچوب قوانین و قواعد مرتبط با فرش برای بافت و تولید فرش.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  پشتیبانی و گارانتی 24 ساعته خرید فرش
•  بهترین کیفیت فرش ماشینی
•  مشخصات فنی و تکمیلی فرش ماشینی قبل از خرید
•  حمل و نقل در گل فرش کاشان
•  ضمانت اصل بودن فرش ماشینی
پشتیبانی آنلاین گل فرش کاشان
فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه