خرید فرش کاشان
پشتیبانی و پاسخگویی : 09134037536 - 03154760786

شانه و تراکم در فرش ماشینی

شانه و تراکم در فرش

بسیاری از افراد که تصمیم به خرید فرش ماشینی گرفته اند با مفهوم شانه و تراکم در فرش ماشینی مواجه شده اند و این سوال در ذهنشان به وجود آمده است که شانه و تراکم در یک فرش چه تاثیری در کیفیت فرش دارد؟ در ادامه این مقاله با مفهوم شانه و تراکم در فرش ماشینی و تاثیر آن در کیفیت فرش آشنا خواهید شد.

 

باور اشتباهی که به غلط در بین بعضی از افرادی که به دنبال خرید فرش هستند وجود دارد این است که هر چه شانه و تراکم یک فرش ماشینی بیشتر باشد در نتیجه آن فرش دارای مرغوبیت بیشتری می باشد و بالعکس آن، اگر شانه و تراکم در یک فرش ماشینی پایین تر باشد، پس آن فرش از کیفیت پایین تری برخوردار است. در صورتی که این یک باور غلطی هست؛ شانه و تراکم بیشتر در یک فرش باعث استفاده از نخ اصطلاحا ریز تر در فرش می شود که باعث ریزنقش تر شدن آن فرش و زیبایی آن می شود و همچنین شانه و تراکم پایین تر در فرش منجر به استفاده از نخ درشت تر می شود و نسبت به فرشی که از شانه و تراکم بالاتری برخوردار است از ریز نقشی کمتری برخوردار است ولی دلیلی بر کیفیت بالاتر یا پایین تر بودن فرش نیست، بلکه معیارهای دیگری برای سنجش کیفیت فرش وجود دارند که از جمله می توان به موارد زیر توجه نمود:

نشان استاندارد، وزن فرش، جنس نخ خاب، جنس نخ پود، دستگاه بافت و... که از جمله مواردی هستند که در مرغوبیت و کیفیت فرش سهیم هستند.

 

 

مفهوم تراکم عرضی یا شانه در فرش ماشینی:

به تعداد گره ها در یک متر از عرض فرش را تراکم عرضی یا شانه در فرش ماشینی می گویند.

به طور مثال اگر فرش 1500 شانه را در نظر بگیریم تعداد گره ها در یک متر از عرض آن باید 1500 گره باشد. که برای امتحان از صحت صداقت فروشنده میتوان از پشت فرش تعداد گره ها را در 10 سانتی متر از عرض فرش بشماریم، که در فرش ماشینی 1500 شانه تعداد گره ها در عرض فرش باید به 150 گره برسد.

 

تراکم عرضی یا شانه های رایج در فرش ماشینی که در بازار موجود هستند به صورت زیر می باشد:

فرش ماشینی 500 شانه، فرش ماشینی 700 شانه، فرش ماشینی 1000 شانه، فرش ماشینی 1200 شانه و فرش ماشینی 1500 شانه

 

 

مفهوم تراکم طولی یا تراکم در فرش ماشینی:

به تعداد گره ها در یک متر از طول فرش را تراکم طولی یا تراکم در فرش ماشینی می گویند.

به طور مثال اگر یک فرش ماشینی با تراکم 3600 را در نظر بگیریم باید در یک متر از طول فرش 3600 گره بافته شده باشد. که برای اطمینان از صحت تراکم یک فرش میتوانیم تعداد گره های پشت فرش را در 10 سانتی متر از طول فرش بشماریم که نتیجه آن در یک فرش ماشینی با تراکم 3600 باید 360 گره بافته شده باشد.

 

تراکم طولی یا تراکم های رایج در فرش ماشینی که در بازار مجود هستند به صورت زیر می باشد:

فرش ماشینی با تراکم 1000، فرش ماشینی با تراکم 2550، فرش ماشینی با تراکم 3000، فرش ماشینی با تراکم 3600 و فرش ماشینی با تراکم 4500

 

پس اینگونه نتیجه میگیریم که هر چه شانه و تراکم یک فرش ماشینی بیشتر باشد، تعداد گره بافته شده در آن بیشتر است پس نخ و مواد اولیه بیشتری در فرش بکار می رود و هزینه آن نسبت به فرش ماشینی با شانه و تراکم پایین تر از قیمت بیشتری برخوردار هست ولی باز هم قیمت فرش فقط بر معیار شانه و تراکم نیست، وزن، جنس نخ و مواد اولیه نیز ملاک تعیین قیمت فرش می باشد. امید است با خواندن این مقاله با مفهوم شانه و تراکم در فرش ماشینی آشنا شده باشید و در خرید فرش از آن استفاده کنید.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  شیوه های پرداخت گل فرش کاشان
•  شرایط استفاده امکانات فروشگاه گل فرش کاشان
•  حمل و نقل در گل فرش کاشان
•  مزایای پرداخت کامل صورتحساب یا فاکتور خرید فرش ماشینی به صورت اینترنتی
•  ارسال سریع فرش و ارسال رایگان فرش ماشینی به سراسر کشور
پشتیبانی آنلاین گل فرش کاشان
فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه