خرید فرش کاشان
پشتیبانی و پاسخگویی : 09134037536 - 03154760786

مراحل تهیه نخ اکرلیک برای بافت در فرش ماشینی

خرید فرش ماشینی اکریلیک

معمولا برای تولید هر چیز بافتتنی یا بافته شده (منسوج)،لازم است مواد اولیه آن را تامین کنیم و تلاش کنیم خودمان شرایط تولید مواد اولیه را به گونه ای داشته باشیم که مواد اولیه ای با کیفیت و خوب تولید کنیم تا محصول تولیدی ما وقتی بافت میشود از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

این مساله در مورد خرید فرش ماشینی اکریلیک نیز مطرح است و جای تاسف دارد که تولید کنندگان فرش ماشینی نگاهی به این مساله اصلا ندارند و هر روزه شاهد واردات دستگاههای بافندگی فرش ماشینی بیشماری به شکل کارخانجات کوچک و برزگ هستیم که هیچ برنامه ریزی ازقبل برای جوابگویی به تامین مواد اولیه نشده است.

در سالیان نه چندان دور مواد اولیه (الیاف) از کشورهای هند،چین،تایوان و... به ایران وارد میشد و در مقایسه با اکرلیک تولید شده توسط پلی اکریل اصفهان از کیفیت بالاتری برخوردار بود ولی خب ناگفته نماند الیاف وارد شده هم بدون مشکل نبودند.

امروزه نخ های تولیدی برای فرش های ماشینی که در داخل ایران تولید میشوند از کیفیت بسیار مطلوب و بالایی برخوردارند ومیتوانیم بگیم واقعا رقیب جدی برای الیاف وارداتی به شمار میروند.

متاسفانه بدلیل عدم حمایت از شرکت پلی اکریل اصفهان و عدم تدبیر و اندیشه و سومدیریت در این زمینه در تولید الیاف اکرلیک و ریسندگی آن نتوانستیم به  به خودکفایی برسیم.

 

این شرکت بزرگ تولید اکرلیک تعطیل و الیاف وارداتی از کشورهای هند و چین و تایوان و... که امروزه کیفیت خوبی هم ندارند شدت گرفته است.فرش با کیفیت و خوب دوتا ویژگی بسیار مهم دارد:

1.دارای شید رنگی خوب میباشد

2.ازلطافت بالایی برخوردار میباشد

 

مهمترین اشکال الیاف وارداتی زبر بودن آن است و این زبر بودن الیاف باعث میشود نخ های تولید شده از این الیاف در تمام مراحل ریسندگی و تولید نخ ویژگی زبری را دارا باشند و این علاوه بر اینکه فرش های تولیدی با این الیاف و نخ های زبر،دیگر از لطافت بالایی برخوردار نمیباشند باعث آسیب به دستگاه بافت و استهلاک بیشتر آن میشود.

 

رنگ کردن نخ فرش ماشینی:

الیاف در حالت کلی به دو شکل وجود دارد:

1.الیاف طبیعی:

الیاف طبیعی خود به شکل میباشد

1_1.الیاف طبیعی گیاهی:

پنبه و جوت و بامبو

2_1.الیاف طبیعی حیوانی:

پشم و ابریشم

 

2.الیاف مصنوعی:

الیاف مصنوعی محصول تولیدی شرکتهای پتروشمی و از مهمترین مواد اولیه در بافت و تولید فرش ماشینی به شمار میروند و الیاف اکرلیک جزهمین دسته از الیاف مصنوعی میباشند.

 با توجه به اینکه رنگ در انتخاب فرش و جذب مشتری اهمیت بسیار بالایی دارد،روند رنگ کردن نخ در رنگرزی و یک دست و یکنواختی رنگ و شید رنگی بسیار با اهمیت است.

 

رنگرزی اولین مرحله است.

قبل از اینکه فرآیند رنگرزی شروع شود و برای اینکه بتوان حجم زیادی از الیاف را در محفظه مخصوص رنگرزی قرار داد،الیاف بطور مستقیم همراه با آب فشرده و کوبیده میشود.

حال برای آنکه فرآیند رنگرزی رو شروع کنیم،رنگهایی را که با آب و مواد نرم کننده مخلوط شده ، داخل پاتیل رنگرزی میریزیم تا حل شوند.

لازم بذکر است موادی که برای رنگ کردن الیاف اکرلیک مورد استفاده قرار میگیرند ، مواد رنگزای کاتیونیک است.

  هنگامیکه دستگاه شروع بکار میکند محلول رنگی در بین الیاف با فشار بسیار زیاد جریان پیدا میکند.

ظرفیت دیگهای رنگرزی یا محفظه های رنگرزی با توجه به نوع الیاف وزن بالغ بر 400 تا 500 کیلوگرم دارد.

همچین دمای مورد استفاده برای رنگرزی حدودا بین 98 تا 104 درجه سانتیگراد است.

نکته بسیار با اهمیت در رنگرزی همین کنترل دما و زمان مورد استفاده برای فرآیند رنگرزی میباشد زیرا اگر زمان و یا دمای مورد استفاده اندکی تغییر پیدا کند بر روی شید رنگی تاثیری منفی میگذارد.برای همین است کنترل زمان و دمای از اهمیت بسار بالایی برخوردار است.

 

تولید نخ خاب فرش ماشینی یا ریسندگی نخ اکرلیک:

 

الیاف رنگ شده در اولین مرحله از ریسندگی وارد قسمت حلاجی میشود و از وظایف مهم دستگاه حلاجی ، بازکردن و مخلوط کردن الیافهای رنگی میباشد.

بعداز اینکه الیافها از یک دیگر باز شده و مخلوط گردیدند بوسیله شبکه های موجود بنام شوت فید داخل محفظه ای به شکل دیگ میشود که در آن الیافهای رنگ شده را با آب و روغن مخصوص خیس میکنند تا فرآیند ریسندگی آسانتر انجام شود.

دستگاه حلاجی بوسیله خارهای ریز و درشتی که روی غلطک های خود دارد مشغول بازکردن الیافها از یکدیگر و موازی سازی و مخلوط کردن الیافها باهم و جدا کردن ناخالصیهای الیافها میشود و بدین شکل است الیافها از همدیگر باز شده و بشکلی منظم و مرتب در کنار هم قرار میگیرند و تبدیل به فتیله میشود که وزن این فیتیله ها بین20تا30گرم در هر مترمربع میباشد.

 

از ماشین کاردینگ فتیله ها به سمت مرحله اول پاساژ منتقل میشوند.

دراین قسمت فتیله ها باهم مخلوط میشوند(معمولا 3تا8فتیله) و در اثر کشش و و فعالیتهایی که روی آن اعمال میگردد یک فتیله بزرگ بوجود می آید.

در حالت کلی وظایف دستگاه پاساژ مخلوط کردن فتیله،کشش وموازی کردن الیاف است.

لازم بذکر است که طی 3مرحله عملیات پاساژ انجام میشود و تمام مواردی که در مورد پاساژ 1 بیان گردید در پاساژ 2و3 نیز انجام میشود تا محصول نهایی یا فتیله نهایی بدست آمده موازی تر،یکنواخت تر و صاف تر باشد و با یکدیگر بیشتر و بهتر مخلوط شده باشد.

فینیشر قسمت بعدیست که فتیله هایی را که قسمت پاساژ آماده کرده است

را در خود جای میدهد و فتیله رو تبدیل به نیمچه نخ میکند.

پس وظیفه اصلیه دستگاه فینیشر تبدیل کردن فیتیله پاساژ به نیمچه نخ میباشد.

حال تولید اصلی نخ (بعد از مرحله فینیشر) شروع شده که بوسیله دستگاه رینگ انجام میشود.

نیمچه نخ های تولید شده توسط دستگاه رینگ تحت تاب و کشش معینی قرار میگیرد و از این کشش و تاب ، رشته های نازکی بنام نخ تولید میشود.

با توجه به نوع نیازی که قسمت بافندگی فرش ماشینی به نخ های تولید شده دارد ، معمولا نمره نخ های تولید شده به ترتیب 5/10، 12 ، 18، 24 ، 27 ، 30 ،33 ،36 ،38 و 40 میباشد.

نخ هایی که توسط ماشین رینگ تولید میشوند و به شکل ماسوره میباشند وارد دستگاه بوبین پیچ یا اتوکنر میشوند که وظیفه اش نخ های پیچیده شده در قسمت قبل بر روی رینگ را بر روی بوبین میپیچد.

از دیگر وظایف دستگاه اتوکنر یا بوبین پیچ یکنواخت کردن نخ از نقاط ضخیم و نازک و نپ از قسمت نخ رینگ میباشد.

این دستگاه اثرات فوق العاده با اهمیتی  در بالابودن کیفیت نخ تولید شده نهایی دارد.

بعداز این مرحله باید نخ های تک لا را که استحکام و مقاومت کافی برای بافندگی ندارند را دولا یا سه لا  میکنند.

بعدا توسط دستگاه تابندگی نخ های چند لا شده را به یکدیگر میتابند.

 

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  مزایای پرداخت کامل صورتحساب یا فاکتور خرید فرش ماشینی به صورت اینترنتی
•  قوانین و مقررات خرید از گل فرش کاشان
•  حریم شخصی مشتریان گل فرش کاشان
•  ارسال سریع فرش و ارسال رایگان فرش ماشینی به سراسر کشور
•  شماره حسابهای گل فرش کاشان
پشتیبانی آنلاین گل فرش کاشان
فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه